Hlavní obsah
Olivér Várhelyi v Evropském parlamentu. Foto: Francois Lenoir, Reuters

Evropská komise je kompletní, výbory europarlamentu schválily Maďara Várhelyiho

Jako poslední z navržených členů nové Evropské komise získal v pondělí maďarský kandidát Olivér Várhelyi potřebný souhlas výborů Evropského parlamentu. Po hlasování zahraničního výboru EP to oznámila nejsilnější europarlamentní frakce Evropská lidová strana.

Olivér Várhelyi v Evropském parlamentu. Foto: Francois Lenoir, Reuters
Evropská komise je kompletní, výbory europarlamentu schválily Maďara Várhelyiho

Budoucí šéfka Komise Ursula von der Leyenová tak překonala předposlední velkou překážku na cestě k tomu, aby se její exekutivní tým mohl ujmout funkcí začátkem prosince. Posledním, podle očekávání však již jen formálním krokem bude schvalování nové Komise na plénu Evropského parlamentu.

Dosavadní maďarský velvyslanec při EU Várhelyi  přitom minulý týden neuspěl při veřejném slyšení před členy výboru. Nepřesvědčil je o tom, že bude jako komisař pro rozšíření EU a sousedskou politiku dostatečně nezávislý na premiéru Viktoru Orbánovi.

Ten by podle části poslanců mohl přes Várhelyiho chtít ovlivňovat politiku EU vůči Turecku či Rusku kvůli svým přátelským vztahům s prezidenty obou zemí, Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem.

Poslanci v pondělí dostali Várhelyiho dodatečné písemné reakce na zaslané otázky. Jeho odpovědi nyní přesvědčily členy socialistické a liberální frakce, díky nimž Maďar získal spolu s hlasy svých lidovců potřebnou většinu.

Půjde to i bez Britů

Von der Leyenové chybí do kompletní sestavy Komise ještě zástupce Británie. Londýn však vzhledem k chystaným parlamentním volbám a plánovanému odchodu z EU nehodlá svého kandidáta navrhnout. Podle právníků unijních institucí může však nová exekutiva začít pracovat i se 27 členy.

Definitivní potvrzení musí Komise vedená německou političkou získat od většiny europoslanců na plenárním zasedání příští týden ve Štrasburku.

Várhelyi byl až druhou volbou

Várhelyi je druhým nominantem Maďarska do Evropské komise. Jeho předchůdce Lászlóa Trócsányiho označil právní výbor Evropského parlamentu (JURI) již dříve za nežádoucího. JURI, který posuzuje střety zájmů všech nominantů, podle mluvčího EP Jaumeho Ducha dospěl k závěru, že „není způsobilý k výkonu své funkce“.

Podle bruselského serveru Politico europoslanci připomněli Trócsányimu, že jako ministr spravedlnosti schválil vydání dvou občanů Ruska podezřelých z obchodování se zbraněmi do Moskvy. O vydání přitom žádali i Američané, kteří případy vyšetřovali s Maďary.

Navíc Trócsányi nebyl schopen ani vysvětlit, jak moc byla či stále je právní kancelář, kterou založil před více než čtvrtstoletím, napojená na vládu Viktora Orbána. Maďarsko proto navrhlo nového kandidáta, diplomata Olivéra Várhelyiho, který bude mít na starosti rozšíření EU.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků