Hlavní obsah
Monika Hohlmeierová na snímku se svými bratry Foto: Profimedia.cz

Europoslankyně chce žalovat ČR kvůli pervitinu, prý je příliš liberální

Bavorská europoslankyně Monika Hohlmeierová usiluje na evropské úrovni o žalobu proti Česku. Chce si tak vymoci sblížení právních norem týkajících se držení pervitinu. Na kongresu věnovaném této droze v bavorském Bayreuthu to podle serveru regionálního deníku Nordbayerischer Kurier řekl mluvčí mnichovského ministerstva zdravotnictví Georg Walzel.

Monika Hohlmeierová na snímku se svými bratry Foto: Profimedia.cz
Europoslankyně chce žalovat ČR kvůli pervitinu, prý je příliš liberální

Z bavorského pohledu příliš liberální drogové politice Česka připisují bavorští politici hlavní vinu za současný nárůst užívání a pašování pervitinu na území největší německé spolkové země. Tamním představitelům se nelíbí především to, že v České republice je od roku 2010 držení malého množství této drogy pro osobní potřebu pouze přestupkem, a ne už trestným činem.

To podle nich umožnilo v Česku boom výroby pervitinu, v Německu známém pod názvem krystal. Bavorští konzumenti a dealeři se pak naučili tuto rychle návykovou drogu obstarávat v nedalekém českém pohraničí, kde ji získají výrazně levněji než v Německu.

Ke změně tohoto přístupu Prahu v nedávné době opakovaně vyzval bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, který chce kvůli zaplavování Bavorska českým pervitinem zpřísnit i namátkové kontroly policie a celníků u hranice s ČR. Výzvy k většímu tlaku na české politiky podle Nordbayerischer Kurieru zaznívaly také na kongresu v Bayreuthu.

Češi vyzvali Bavorsko k osvětě

České úřady tvrzení Bavorů o příliš liberální drogové politice ČR opakovaně odmítly. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil nedávno varoval, že zpřísňování represe ze strany bavorských orgánů může situaci s pervitinem v německé zemi ještě zhoršit.

Vyzval tamní představitele k "masivní prevenci a osvětě" a k intenzivnější přeshraniční spolupráci při odhalování organizovaných skupin, které drogu ve velkém vyrábějí.

Hohlmeierová bývala v letech 1998 až 2005 bavorskou ministryní školství a od roku 2009 zastupuje vládní stranu CSU v Evropském parlamentu. Je dcerou někdejšího bavorského premiéra a dlouholetého předsedy CSU Franze Josefa Strausse.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků