Hlavní obsah

EU uvalí vyšší cla na výrobky z Běloruska

Evropská unie vyloučí Bělorusko z takzvaného všeobecného systému preferencí (GSP), protože nedodržuje pravidla Mezinárodní organizace práce (ILO) o svobodě odborových organizací. Znamená to, že na některé běloruské výrobky bude uvaleno vyšší clo.

EU uvalí vyšší cla na výrobky z Běloruska

EU podobným krokem hrozila už v prosinci. Země bývalého sovětského bloku ale situaci nijak nenapravila, Unie tak zemi vyřadí k 21. červnu.

"Evropská komise očekává, že se Bělorusko podřídí požadavkům, které z jeho členství v ILO vyplývají, a že bude respektovat základní práva odborů. Odborové organizace musejí mít možnost fungovat svobodně a bez vnějších zásahů," uvádí se v prohlášení EK.

Jakmile Bělorusko prokáže, že požadavky ILO splňuje, komise navrhne, aby bylo do systému preferencí opět zařazeno. "Situace je nyní plně v rukou běloruských úřadů," píše se dále v prohlášení.

Možné zvýšení cel až o tři procenta se týká asi deseti procent zboží, které Bělorusko do EU vyváží, například dřeva, textilu a některých minerálů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků