Hlavní obsah
 

ESA z kosmu vyfotografovala, jak soptí vulkán Etna

Na Sicílii se minulý týden probrala Etna – jedna z nejaktivnějších sopek planety. Evropská kosmická agentura (ESA) erupci nafotila. Soptící vulkán při erupcích chrlil rozžhavenou lávu, kamení a popel do výšky několika stovek metrů. Další záběry zveřejnila i agentura AP.

 
ESA z kosmu vyfotografovala, jak soptí vulkán Etna

„Po první erupci vulkán předvedl další působivé chrlení lávy do výšky až 700 metrů na noční obloze. Po první explozi láva dotekla až do asi 4 kilometry vzdáleného údolí Valle del Bove,“ uvedla na svých stránkách Evropská vesmírná agentura.

Etna je nejaktivnější evropskou sopkou, doutná prakticky neustále. Má několik hlavních a na tři sta menších kráterů, z nichž také vyvěrá horká pára. Etna chrlila výrazněji lávu loni v prosinci, kdy lávová fontána dosahovala výšky až 100 metrů a místní našli druhý den ráno na ulici, balkonech i autech sopečný popel.

Majestátní Etna, která je vysoká přes 3000 metrů, je i oblíbeným cílem turistů. Na její svahy se pořádají výlety a na jejím úpatí se dobře daří mimo jiné vinné révě. Od roku 2013 je také Etna zapsána na seznamu přírodních památek Světového dědictví UNESCO.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků