Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Mal Langsdon, Reuters

Emise z automobilů v Německu stále stoupají

Emise skleníkových plynů v Německu v loňském roce klesly o 0,5 procenta. Stalo se tak jen díky uzavření některých uhelných elektráren. Prostor ke snižování stoupajících emisí mají naproti tomu výrobci osobních automobilů a továrny, uvádí předběžná zpráva spolkové agentury pro životní prostředí (UBA).

Ilustrační foto Foto: Mal Langsdon, Reuters
Emise z automobilů v Německu stále stoupají

Energetický sektor, který prochází přeměnou směrem k obnovitelným technologiím, emise loni snížil o 4,1 procenta, neboli 13,7 miliónu tun. Doprava je naopak zvýšila o 2,3 procenta na 170,6 miliónu tun.

Důvodem je ekonomický rozmach a s tím spojený větší počet nákladních vozidel na silnicích, stejně jako osobních automobilů. Hospodářský růst se také projevil v růstu emisí z rafinérií, ocelářství a v chemickém průmyslu.

Německo se už muselo vzdát vlastního cíle snížit roční emise do roku 2020 o 40 procent z úrovně roku 1990. Dosud se podařilo omezit je pouze o 27,7 procenta. Vláda nyní chce emise srazit o 55 procent, ale termín prodloužila do roku 2030. Přislíbila, že příští rok připraví zákon o klimatu, který bude mít na zaostávající sektory vyšší nároky.

Škodlivé emise největší evropské ekonomiky se loni snížily na 904,7 miliónu tun ekvivalentu oxidu uhličitého z 909,4 miliónu v roce 2016. Emise škodlivých plynů se snížily ze 108 miliónů na 107,4 miliónu tun. Zpráva vychází z předběžných odhadů založených na makroekonomických údajích, konečná čísla budou v květnu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků