Hlavní obsah
V Bulharsku žije půl miliónu Romů. Foto: Profimedia.cz

Dva lidé zemřeli při protiromských nepokojích v Bulharsku

V jihobulharském městečku Katunica zemřeli při nepokojích zaměřených proti Romům dva lidé, pět dalších jich bylo zraněno. Při nočních střetech dvou znepřátelených skupin policie zatkla 127 lidí.

V Bulharsku žije půl miliónu Romů. Foto: Profimedia.cz
Dva lidé zemřeli při protiromských nepokojích v Bulharsku

Násilnosti vypukly poté, co minibus vezoucí příbuzné místního Roma Kirila Raškova přezdívaného "král Kiro" srazil v pátek na silnici devatenáctiletého bulharského chlapce. Ten na místě zemřel a vůz z místa nehody ujel.

Obyvatele Katunice neštěstí natolik rozlítilo, že se rozhodli vyřídit si s Kirilem Raškovem účty. Rodiče a příbuzní oběti v noci na sobotu napadli jeho dům, rozbili mu okna a zapálili ho. Oheň byl brzy uhašen. Tři policisté a dva civilisté byli zraněni. V souvislosti s incidentem zemřel šestnáctiletý chlapec, který byl svědkem násilností a trpěl srdeční chorobou. Na místě omdlel a po převozu do nemocnice zemřel.

Nepokojů se účastnily dva tisíce lidí

Napětí v obci Katunica přetrvávalo i v sobotu. Stovka obyvatel podepsala petici žádající vyhoštění rodiny Raškovových. Navzdory zesílené policejní přítomnosti pak skupina mladých Bulharů, hlásících se k fanouškům dvou fotbalových klubů sousedního Plovdivu a skandujících "Bulhaři jsou hrdinové", zapálila tři domy patřící zmíněné rodině. Podle policie se nepokojů zúčastnilo na dva tisíce lidí a přes sto z nich bylo zatčeno.

Agentura DPA napsala, že Raškov v obci platí za nedotknutelného romského předáka, který prý místním dlouho ztrpčuje život. Obyvatelé si v rozhlase i v televizi stěžovali na "arogantní chování ´krále Kira´ a členů jeho rodiny", kteří se podle nich chovají jako "vládcové". Obyvatelé městečka požádali úřady, aby prověřily původ bohatství Kirila Raškova, který podle nich "vlastní milióny a neplatí daně". Podle místního tisku "král Kiro" vyrábí nelegálně tvrdý alkohol.

Ve zhruba sedmimiliónovém Bulharsku žije odhadem půl miliónu Romů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků