Hlavní obsah
Letouny L-159 česká armády Foto: Alex Švamberk, Novinky

Dva letouny L-159 jsou poprvé v cizích rukou ve Španělsku

Dva letouny L-159 z celkových pěti kusů, za které české ministerstvo obrany vyměnilo dopravní letoun Casa C-295M, v úterý odletěly do španělské Sevilly, kde sídlí výrobce letadel Casa – EADS.

Letouny L-159 česká armády Foto: Alex Švamberk, Novinky
Dva letouny L-159 jsou poprvé v cizích rukou ve Španělsku

Je to poprvé, co se stroje tohoto typu objevily ve vlastnictví někoho jiného než české armády. V cizině zatím byly jen na cvičeních či předváděcích letech.

Jde o dvoumístné verze L-159T1, které dosud provozovala česká armáda a které byly letuschopné. Zbývající tři stroje jsou jednomístné L-159. Ty zatím stojí zakonzervované v Aeru Vodochody a zprostředkovatel obchodu – firma Omnipol – si je převzal již minulý týden. Kdy letouny fyzicky vypraví z Vodochod, není podle Jana Pejška z tiskového odboru obrany zatím známo.

„Jednomístné letouny L-159 pro směnu byly vyčleněny z dlouhodobě uložených letounů, a to bez dalších vkladů a investic ze strany resortu ministerstva. Dvoumístné L-159T1 byly směněny v současném stavu a podobě,“ řekl Právu Pejšek.

Dodal, že armáda bez dvoumístných letounů nezůstane, protože ministerstvo v květnu 2009 podepsalo s Aerem Vodochody smlouvu v hodnotě 200 miliónů korun na přestavbu čtyř nepotřebných strojů L-159 na dva dvoumístné stroje. Jeden nový letoun převzala armáda v červenci, druhý převezme do konce letošního roku.

Podle Pejška se EADS zavázalo, že letouny prosadí do výzbroje některé alianční země. „Ve smlouvě je jasně uvedeno, že odběratelem letounů L-159 je společnost EADS a budou sloužit k výcviku pilotů ze zemí NATO. Je proto věcí odběratele, jakým způsobem tuto věc bude realizovat,“ uvedl Pejšek. Hospodářské noviny před časem uvedly, že např. španělská armáda o L-159 nemá zájem.

Výměnu pěti L-159 za jeden letoun Casa a nákup dalších tří letounů za 3,5 miliardy korun schválila loni vláda Mirka Topolánka. Ministerstvo obrany nevypsalo na nákup výběrové řízení a oslovilo přímo EADS. Tehdejší vedení obrany argumentovalo tím, že směnou podpoří budoucí vývoz L-159 do zahraničí. Česká armáda si od Aera koupila 72 strojů a používá pouze 24, zbytek by chtěla prodat.

Nákup letadel Casa bude mít pravděpodobně i soudní dohru. Evropská komise totiž české ministerstvo obrany zažalovala u evropského soudu proto, že mělo letadla vybrat na základě celoevropského tendru a nikoli oslovením jednoho výrobce.

Armáda již převzala tři letouny Casa, poslední by měl na pražské letiště Kbely přiletět během čtrnácti dnů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků