Hlavní obsah
Dozorce Jakiv Palij na fotografii z víza z roku 1949. Foto: Profimedia.cz

Dozorce koncentračního tábora Trawniki zemřel

Ve věku 95 let ve středu zemřel bývalý dozorce z nacistického koncentračního tábora Trawniki Jakiv Palij, kterého Spojené státy loni v srpnu vydaly do Německa. Informovaly o tom list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a agentura AP. Palij, který čelil obvinění z podílu na smrti židovských vězňů koncentračního tábora, zůstal nakonec bez trestu.

Dozorce Jakiv Palij na fotografii z víza z roku 1949. Foto: Profimedia.cz
Dozorce koncentračního tábora Trawniki zemřel

Etnický Ukrajinec Palij, který neměl v okamžiku smrti občanství žádného státu, zemřel podle FAZ v domově pro seniory v západoněmeckém Ahlenu. Agentuře AP informaci o Palijově úmrtí potvrdil americký velvyslanec v Berlíně Richard Grenell.

„Mnoho Američanů by zklamalo, kdyby býval zemřel ve Spojených státech,“ uvedl diplomat, podle kterého měl zásadní podíl na Palijově deportaci do Německa prezident Donald Trump.

Někdejší člen jednotek SS Palij během druhé světové války sloužil jako dozorce v koncentračním táboře Trawniki na území dnešního východního Polska. Od konce 40. let minulého století žil ve Spojených státech. Imigračním úřadům v USA ale svou minulost zatajil a tvrdil, že je bývalý zemědělec a dělník v továrně a že nikdy nesloužil v armádě. Když jeho minulost vyšla najevo, odňal mu v roce 2003 soud americké občanství a o rok později nařídil jeho deportaci. Žádná země jej ale nechtěla přijmout, a muž tak dál žil v New Yorku.

Dozorce Jakiv Palij před domem na Manhattanu v roce 2006

Foto: Profimedia.cz

Německé úřady Palije vyšetřovaly kvůli podezření z podílu na holokaustu. V roce 2016 ale státní zastupitelství ve Würzburgu stíhání v jeho nepřítomnosti pro nedostatek důkazů zastavilo. USA přesto muže loni v létě deportovaly do Německa. Navzdory výzvě Ústřední rady Židů, aby prokuratura své rozhodnutí o zastavení stíhání zrušila, dožil Palij v domově pro seniory, aniž by se musel postavit před německý soud.

V trawnickém táboře bylo 3. listopadu 1943 postříleno na 6000 židovských mužů, žen a dětí. Byl to jeden z největších jednorázových masakrů v rámci holokaustu. Palij tvrdil, že střežil pouze ulice a mosty, nikoliv samotný tábor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků