Hlavní obsah
Ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto: Valentyn Ogirenko, Reuters

Do roku 2020 podáme žádost o členství v EU, slíbil Porošenko voličům

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko v sobotu v televizním vystoupení uvedl, že země by mohla podat do roku 2020 žádost o členství v EU. Jeho strana už navíc připravila koncept koaliční smlouvy, jejíž hlavním bodem jsou reformy.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto: Valentyn Ogirenko, Reuters
Do roku 2020 podáme žádost o členství v EU, slíbil Porošenko voličům

"Můj tým už připravil návrh koaliční smlouvy," sdělila hlava státu voličům. Porošenkově bloku předvolební průzkumy přisuzují čtvrtinu až třetinu hlasů, vedení koalice se netají záměrem získat spolu s ostatními proevropskými stranami v příštím parlamentu dvoutřetinovou ústavní většinu.

Základem budoucí koalice by podle Porošenka neměly být "sladké sliby" nebo kšeftování s posty podle poměrného zastoupení, ale jasný akční plán. "Pokud toto dodržíme, pak reformy nic neohrozí. Výsledek - i když ne hned a ne rychle - by měl každý pocítit ve své peněžence," uvedl prezident.

Základem koaliční smlouvy je podle ukrajinských médií Porošenkův program nazvaný Strategie 2020. Ten počítá se zastavení ekonomického propadu, vytvářením nových pracovních míst, zlepšením záchranné sociální sítě a podporou podnikání.

Prezident v sobotním projevu uvedl, že se osobně zasadí o co nejrychlejší vytvoření příští koaliční vlády. "Osou programu je dosažení evropské životní úrovně a důstojné postavení Ukrajiny v Evropě. Do roku 2020 by Ukrajina měla být připravena podat přihlášku ke členství v Evropské unii," shrnul program své vlády prezident.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků