Hlavní obsah
 

Do Atén přijely další stovky běženců, v ulicích jich přespávají tisíce

Do řeckých Atén v sobotu dorazilo z řeckých ostrovů v Egejském moři dalších 465 migrantů. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na údaje pobřežní stráže. V přístavu Pireus a jeho blízkém okolí tak ve stanech a na ubytovnách přespává už více než 4000 lidí.

 
Do Atén přijely další stovky běženců, v ulicích jich přespávají tisíce

V celém Řecku je přes 46 000 běženců. Chtějí dál do Evropy, ale balkánská cesta je uzavřena.

Špatná situace stále panuje v provizorním uprchlickém táboře Idomeni u makedonských hranic v severním Řecku. Kvůli uzavření hranic států na takzvané balkánské cestě tam uvízlo přes 10 000 uprchlíků, kteří už se nemají jak dostat dál do západní Evropy, kam většina z nich míří.

Podle řeckých médií se atmosféra v Idomeni po skončení summitu EU a Turecka ještě zhoršila a lidé pomalu začínají chápat, že naděje na legální vycestování z Řecka je nyní už jen velmi malá.

Lidé táboří na ulicích přístavu Pireus

Foto: Thanassis Stavrakis, ČTK/AP

Na summitu v Bruselu v pátek premiéři a prezidenti unijních zemí a turecký premiér Ahmet Davutoglu potvrdili dohodu o vracení migrantů z řeckých ostrovů do Turecka. Všichni uprchlíci, kteří na řecké ostrovy připlují počínaje nedělí, mají být od 4. dubna vraceni Ankaře, informovala po jednání kancléřka Angela Merkelová.

Za každého Syřana mezi nimi by EU měla z Turecka vyzvednout jednoho syrského občana s právem na azyl, přičemž přednost budou mít ti, kteří se nepokusili sami překonat Egejské moře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků