Hlavní obsah
Viry HIV (na snímku zelené a červené) napadají buňky v těle Foto: Profimedia.cz

Dívka nakažená HIV už 12 let nebere léky, přesto je zcela bez příznaků

Vědce, kteří se zabývají nemocí AIDS, překvapil případ osmnáctileté Francouzky, která je nakažena virem HIV, už 12 let nebere žádné léky, a přesto se vir v jejím těle nijak zásadně nemnoží. Pacientka je bez příznaků. Studie dívčina zdravotního stavu byla v pondělí představena na konferenci o AIDS ve Vancouveru.

Viry HIV (na snímku zelené a červené) napadají buňky v těle Foto: Profimedia.cz
Dívka nakažená HIV už 12 let nebere léky, přesto je zcela bez příznaků

Dívka je nakažena virem HIV od narození prostřednictvím své matky. Lékaři ji ihned po porodu začali léčit vysokými dávkami antivirotik. Léky brala až do svých šesti let. Pak s ní lékaři ztratili kontakt a o rok později se dozvěděli, že matka jí léky nedává. Měřili jí koncentraci viru v krvi a zjistili, že je pod detekovatelnou hranicí.

Lékaři jí tedy léky dál nepodávali, ale pravidelně ji testovali. Až na jednu výjimku byla koncentrace viru v krvi vždy velmi nízká.

Není žádný lékařský důvod, proč její tělo dokáže mít virus pod kontrolou, ale umí to
Anthony Fauci, imunolog<br/>

„Dívka dokazuje, že dlouhodobá remise (stav bez příznaků), je možná, hlavně u dětí,” řekla ve Vancouveru lékařka zabývající se nemocí AIDS Sharon Lewinová. „Musíme teď ale zjistit proč,” dodala.

„Není žádný lékařský důvod, proč její tělo dokáže mít virus pod kontrolou, ale umí to,” řekl ředitel Národního institutu alergie a infekčních nemocí, imunolog Anthony Fauci.

Lékaři se domnívají, že nemoc u pacientky nepostupuje především díky brzké léčbě, která u ní byla po narození nasazena. Je také možné, že dívka patří k jednomu procentu lidí, jejichž imunitní systém si s virem dokáže poradit, míní ředitel Institutu virologie a imunologie univerzity v San Franciscu Warner Greene. Lékaři musí tuto variantu vyloučit, uvedl Washington Post. U dětí jsou ale takové případy ještě vzácnější než u dospělých.

Greene připomněl, že v obvyklých případech se koncentrace viru zásadně zvýší šest až osm týdnů po vysazení léčby.

Vědci upozornili, že virus u dívky nezmizel, pouze je ve velmi nízkých hladinách.

Podobný případ zklamal

Deník USA Today upozornil, že v roce 2013 se vyskytl podobný případ tehdy tříleté dívky, která se s virem narodila a byla jí nasazena léčba. I tito lékaři pak dítě ztratili z dohledu a posléze zjistili, že ji rodiče neléčili. Rok a půl lékaři virus nezaznamenali. Někteří virologové tehdy jásali, že je to důkaz, že se dětí dají vyléčit. [celá zpráva]

O rok později ale lékaři oznámili, že dívka má virus opět v krvi. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků