Hlavní obsah
Opoziční protest ve Varšavě Foto: Agencja Gazeta, Reuters

Desítky tisíc Poláků se sešly na protivládní demonstraci ve Varšavě

Rozsáhlý Pochod svobody pořádaní opoziční Občanskou platformou (PO) se v sobotu konal ve Varšavě. Policie uvedla, že na něj přišlo devět tisíc lidí, opozice ale uvádí až 90 000, napsala polská Gazeta Wyborcza. Nezávislé údaje uvádějí asi padesát tisíc. Sama PO chtěla do metropole přivést asi 13 000 stoupenců, napsal list Rzeczpospolita.

Opoziční protest ve Varšavě Foto: Agencja Gazeta, Reuters
Desítky tisíc Poláků se sešly na protivládní demonstraci ve Varšavě

Údaje o počtu komplikuje fakt, že závěr akce patřil koncertu a mnozí přišli až na něj.

Protest začal podle plánu po 13:00 shromážděním na Bankovním náměstí. Na úvod zaznělo několik projevů, promluvil i předseda PO Gregorz Schetyna. Odsoudil vládnoucí konzervativní stranu právo a spravedlnost (PiS) s tím, že likviduje justici, školství i samosprávu.

Dodal, že Pochod svobody se koná za nezávislou justici, kdy se ve státě nezpochybňuje dělení na výkonnou, zákonodárnou a soudní moc. Podle něj se konal i za neindoktrinované školství, kde budou učebnice psát experti. Doplnil, že v zemi velkou ochranu potřebují menšiny a ženy.

Demonstranti nesli i figurínu šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského, kerý drží loutky premiérky Beaty Szydlové a prezidenta Andrzeje Dudy.

Foto: Agencja Gazeta, Reuters

Po několika projevech se kolem 14. hodiny účastníci vydali na zhruba hodinu a půl trvající pochod hlavním městem na Ústavní náměstí. Tam k zástupu promluvili další představitelé hlavních opozičních stran a organizací, včetně šéfa strany Moderní Ryszarda Petrua, a předsedy Polské lidové strany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze.

Na závěr akce vystoupila populární rocková skupiny Big Cyc, známé humorným projevem kritizujícím především polské politiky a další osobnosti společenského života. Píseň Ja się nie zgadzam (Nesouhlasím) věnovala vládnoucí straně Právo a spravedlnost.

Demonstranti jdou varšavskými ulicemi

Foto: Czarek Sokolowski, ČTK/AP

Hudba provázela celý pochod, zazněla na něm písně známých protirežimních skupin konce osmdesátých let Repubika, Perfect a Lady Pank.

Demonstranti podporovaly EU

Foto: Alik Keplicz, ČTK/AP

Zastánci vlády pochod provázeli skandováním hesel: Ani EU ani NATO, Polsko Polákům. Kritizovali policisty, kteří průchod ochraňovali před útoku příznivců současné konzervativní nacionalistické vlády.

Účastníci opozičního varšavského pochodu svobody

Foto: Agencja Gazeta, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků