Hlavní obsah
Polský policista odvádí podezřelého. (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Demonstranti vtrhli do sídla polské volební komise, žádali nové hlasování

Několik desítek demonstrantů obsadilo v noci na pátek ve Varšavě sídlo celostátní volební komise, která dosud nebyla schopna zveřejnit konečné výsledky z nedělních komunálních voleb. Budovu zakrátko obklíčili a vyklidili policisté, kteří protestující odvedli a v některých případech i odnesli do policejních aut a autobusu.

Polský policista odvádí podezřelého. (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Demonstranti vtrhli do sídla polské volební komise, žádali nové hlasování

Sčítání hlasů z nedělních voleb provázely ustavičné technické potíže i útok hackerů. Komise se nakonec rozhodla hlasy přepočítat ručně. "Vzhledem k ohrožení bezpečnosti se komise rozhodla přerušit svou práci," uvedl mluvčí volební komise Jacek Zakrzewski po vpádu demonstrantů. "Zbývalo spočítat už jen dvě procenta hlasů, aby komise mohla zveřejnit výsledky prvního kola voleb," dodal.

Vpádu do sídla komise předcházela ve čtvrtek večer demonstrace několika stovek přívrženců krajní pravice, kteří se dožadovali odstoupení všech členů komise a uspořádání nových voleb. Několik desítek demonstrantů pak do sídla komise vtrhlo. "Chráníte ty, co falšují volby," vyčetla režisérka Ewa Stankiewiczová zasahujícím policistům.

Podle povolebních odhadů první kolo komunálních voleb vyhrála - poprvé po devíti letech v opozici - strana Právo a spravedlnost bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského, a to před vládnoucími liberály z Občanské platformy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků