Hlavní obsah
 

Dánové staví plot na hranicích s Německem. Kvůli prasatům

Dánsko v pondělí zahájilo stavbu 70 kilometrů dlouhého plotu na hranicích s Německem. Nemá však chránit občany před migranty, jak by se v dnešní době mohlo zdát. Opevnění státní hranice je budováno z důvodu ochrany dánských vepřů před nákazou takzvaným prasečím morem, informovala dánská média.

 
Dánové staví plot na hranicích s Německem. Kvůli prasatům

Ačkoli v Německu dosud nebyly žádné případy prasečího moru zatím potvrzeny, choroba byla v minulých letech zaznamenána například mezi divokými prasaty v Česku či Polsku. [celá zpráva]

Podle dánské tiskové agentury Ritzau vyjde plot na 30,4 milionu dánských korun (105 milionů korun). Dánské úřady ubezpečily, že zábrana, která bude kopírovat hranici Dánska s německou spolkovou zemí Šlesvicko-Holštýnsko po celé její délce, neovlivní pohyb lidí či vozidel přes hranici. Ten bude umožňovat 20 hraničních přechodů a přejezdů.

Prase divoké

Foto: archiv Pravo, Právo

Podle agentury Reuters ročně Dánsko vyváží vepřové maso za 5,5 miliardy dolarů. Dánská vláda uvedla, že kdyby nákaza v zemi propukla, znamenalo by to na jistou dobu pozastavení exportu mimo Evropskou unii. Blokován by byl i vývoz do zemí Evropské unie, ovšem pouze z oblastí postižených prasečím morem.

Plot proti prasatům půjde podél hranice mezi Dánskem a spolkovou zemí Šlesvicko-Holštýnsko.

Foto: Mapy.cz, Novinky

Světový fond na ochranu přírody (WWF) varoval dánskou vládu a představitele Evropské unie, že plot negativně zasáhne i jiné druhy živočichů, například vydry, vlky, lišky a jelenovitou zvěř. Zatímco malá zvířata budou moci využívat otvory o velikosti 20 krát 20 centimetrů, které mají být v plotě ve stometrových odstupech vytvořeny, větší zvířata se na opačnou stranu hranice dostanou jedině přes hraniční přechody.

Podle šéfa dánské pobočky WWF Bo Öksnebjerga tyto přechody některé druhy zvířat nebudou schopny najít, naopak pro divočáky to podle něj nebude problém. „Dokážou vyvinout rychlost 35 kilometrů za hodinu. Takže průchod najdou během pár minut,” řekl.

Dánští dělníci při stavbě plotu.

Foto: Frank Cilius, ČTK/AP

Africký mor prasat není nebezpečný pro člověka, ale zabíjí divočáky a domácí prasata. Vakcína proti viru není dostupná, jedinou ochranou je prevence.

Podle dánské vlády byly případy nákazy africkým morem prasat zaznamenány kromě České republiky a Polska také v Rumunsku, Maďarsku, Estonsku, Litvě, Lotyšsku a Belgii. V poslední době se nemoc čím dál víc přibližuje k dánským hranicím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků