Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Nejvíce vražd na tisíc obyvatel zaznamenalo v uplynulých letech v EU Pobaltí, teprve pak Balkán. Česko však za těmito „metropolemi“ krvavého zločinu až tak nezaostává: podle údajů unijního statistického úřadu Eurostat je ČR v rámci Unie sedmou zemí s nejvyšším počtem vražd.

Foto: Profimedia.cz
ČR je počtem vražd v Evropské unii sedmá

Fakticky by Češi měli být na šestém místě, tvůrci žebříčku však – snad pod tlakem Londýna – statisticky rozdělili Velkou Británii. Před Česko se tak kromě Litvy, Lotyšska, Finska, Rumunska a Bulharska dostalo i Skotsko.

Češi by však mohli být také na osmém místě, kdyby informace o vražednosti poskytlo rovněž Lotyšsko. Náznaky ukazují, že Lotyši by skončili hned za Litvou nebo za druhým Estonskem.

Česko je tak jedinou zemí střední Evropy, kde jsou ročně spáchány více než dvě vraždy na sto tisíc obyvatel. Třebaže však Češi stojí v evropském žebříčku vražednosti nepříjemně vysoko, mezi nimi a Litevci je přece jen značný rozdíl: v přepočtu na množství obyvatel se v pobaltské zemi páchá čtyřikrát více vražd než v „srdci Evropy“.

Na opačném konci stojí povětšinou blízcí sousedé Česka: nejméně vražd v Unii se páchá v Rakousku, ve Slovinsku, v Německu a také na Maltě.

Pobaltí si udržuje první místa i ve statistice vražednosti v hlavních městech, u nichž bývá situace obvykle horší než ve zbytku země. České sedmé místo si tu drží i Praha. Před ní tentokrát není bulharská Sofie či skotský Edinburgh, nýbrž Bratislava a tři metropole západní Evropy: Amsterdam, Brusel a Lucemburk.

Kde se nejvíce vraždí
(počet vražd na 100 tisíc obyv.)
StátyPočetHlavní městaPočet
1. Litva 8,76 1. Vilnius 8,28
2. Estonsko 6,60 2. Tallinn 6,04
3. Finsko 2,34 3. Lucemburk3,98
7. ČR 2,03 4. Brusel3,2
27. Slovinsko 0,78 6. Bratislava3,12
28. Rakousko 0,617. Praha3
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků