Hlavní obsah
Kevin Kühnert Foto: Profimedia.cz

Co to hulil? Mladému německému politikovi se za nápad kolektivizovat vysmáli

Tvrdou kritiku i posměch si vysloužil vlivný šéf německých mladých sociálních demokratů Kevin Kühnert za své návrhy, jak překonat kapitalismus. Počítá v nich s kolektivizací velkých firem, jako je BMW, nebo s tím, že každý bude moci vlastnit maximálně ten byt, v němž bydlí. Pronajímání bytů za účelem zisku by podle něj vůbec existovat nemělo.

Kevin Kühnert Foto: Profimedia.cz
Co to hulil? Mladému německému politikovi se za nápad kolektivizovat vysmáli

Devětadvacetiletý Kühnert, který si v Německu udělal jméno, když vedl odpor proti vzniku další velké koalice sociálních demokratů (SPD) s konzervativní unií CDU/CSU, své představy nastínil v rozhovoru s týdeníkem Die Zeit.

Vyjádřil třeba přesvědčení, že bez „demokratické kolektivizace” není překonání kapitalismu myslitelné. Na příkladu BMW pak vysvětloval, jak by vypadala. Zásadní podle něj je, aby bylo rozdělování zisku automobilky „demokraticky kontrolované”, což vylučuje její soukromé vlastnictví.

Každý by také podle něj měl vlastnit maximálně ten byt, v němž bydlí, a pronajímání bytů za účelem zisku by nebylo možné.

Kritika od opozice

Reakce konzervativních politiků na sebe nenechala dlouho čekat. „Naštěstí jsme překonali socialismus, v němž si sice všichni byli rovni, ale rovni v chudobě,” uvedl ministr dopravy Andreas Scheuer (CSU), podle něhož jde o praštěné návrhy pomýleného fantasty, které nelze brát vážně.

Také místopředseda CDU Thomas Strobl se podivil, že 30 let po pádu východního Německa mluví levice znovu o „demokratickém socialismu”. Generální tajemnice svobodných demokratů (FDP) Linda Teutebergová zase poznamenala, že by si SPD měla vyjasnit svůj vztah k soukromému majetku.

Kritiku si ale Kühnert vysloužil částečně i z vlastních řad. „Jaký velký nesmysl! Co to hulil? Legální to být nemohlo,” napsal na Twitteru sociálnědemokratický poslanec Johannes Kahrs.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků