Hlavní obsah
Naděžda Tolokonniková na letišti v Berlíně, kam přivezli Pjotra Verzilova Foto: Handout, Reuters

Členky Pussy Riot dostaly odškodnění za věznění

Rusko vyplatilo třem členkám skupiny Pussy Riot částku 37 000 eur (950 000 korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to ve středu sdělil člen skupiny Pjotr Verzilov.

Naděžda Tolokonniková na letišti v Berlíně, kam přivezli Pjotra Verzilova Foto: Handout, Reuters
Členky Pussy Riot dostaly odškodnění za věznění

Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Moskevský soud podle zjištění ESLP porušil práva odsouzených a rozhodoval v rozporu s několika články evropských úmluv o ochraně lidských práv. Rusko proto muselo vyplatit Aljochinové a Tolokonnikovové po 16 000 eurech a Samucevičové 5000 eur.

Ruský nejvyšší soud navíc měl podle ESLP kauzu znovu otevřít a rozsudek zrušit. Informace o zrušení rozsudku ale ve Verzilovově sdělení obsažena není.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků