Hlavní obsah
 

Churchillův pomník v Londýně se stal opět terčem útoku

Na pomník britského premiéra Winstona Churchilla byl během demonstrace radikálních zastánců ochrany přírody nastříkán nápis „Rasista”. Je to už podruhé. Policie zadržela podezřelého a stíhá ho za vandalství.

 
Churchillův pomník v Londýně se stal opět terčem útoku

Policie potvrdila, že byl zadržen muž podezřelý ze čtvrtečního poškození sochy Winstona Churchilla na Parlamentním náměstí před Westminsterem. Tam se konala protestní akce radikálního hnutí Extinction Rebellion (XR).

Její členové zablokovali cestu k parlamentu. Policie zadržela skupinu polonahých aktivistek, které se připoutaly k plůtkům okolo parlamentu, aby ukázaly „nahou pravdu“ o klimatických změnách. Na sobě měly nápisy jako „Neunesete pravdu?“ a Sucho, hlad, požáry lesa a válka.

Posprejovaný londýnský pomník Winstona Churchilla

Foto: Simon Dawson, Reuters

Nápis, že je Churchill, který v čele britské vlády stál v letech 1940 až 1945 a 1951 až 1955, rasista, se na soklu sochy objevil už v červnu po protestu příznivců hnutí Black Lives Matter.

V polovině června posprejovaly aktivistky také pražský Churchillův pomník. Později uvedly, že chtěly vyvolat debatu o roli někdejšího britského premiéra v dějinách a vyjádřit solidaritu bojům za rovnoprávnost.

Londýnští policisté u podstavce Churchillovy sochy se žlutým nápisem, že je rasista

Foto: Simon Dawson, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků