Hlavní obsah
Chorvatský voják na snímku z roku 1995 Foto: Profimedia.cz

Chorvatský soud vynesl za vraždy Srbů přelomový verdikt

Soud v jihochorvatském Kninu připsal vinu za zabití postaršího srbského páru po chorvatské vojenské operaci Bouře v roce 1995 státu. Podle portálu BalkanInsight.com je verdikt průlomový, neboť je to poprvé, co byl chorvatský stát označen za odpovědný za zabití Srbů po skončení této vojenské ofenzivy.

Chorvatský voják na snímku z roku 1995 Foto: Profimedia.cz
Chorvatský soud vynesl za vraždy Srbů přelomový verdikt

Chorvatsko podle rozsudku musí zaplatit odškodné 540 000 kun (zhruba 1,8 miliónu korun) dětem zabité dvojice. Událost se stala ve vesnici Varivode nedaleko Kninu, kde koncem září 1995, tedy dva měsíce po vojenské operaci, neznámí útočníci zavraždili devět Srbů včetně zmíněného páru. Podle BalkanInsight.com je to jeden z neblaze proslulých zločinů, které spáchaly chorvatské jednotky po operaci Bouře.

Předchozí verdikt žádost pozůstalých dětí odmítl s tím, že "je nemožné určit příčinu smrti". Nejnovější rozsudek uvádí, že není nejmenších pochyb o tom, že "devět srbských civilistů bylo ve svých domovech zavražděno". Nejvyšší soud původní rozsudek loni v červenci zrušil a nařídil proces obnovit, ve zdůvodnění tehdy uvedl, že šlo o "teroristický akt, za který je zodpovědná Chorvatská republika".

Za masakr ve obci Varivode se v minulosti zodpovídalo několik chorvatských vojáků, všechny ale soudy osvobodily pro nedostatek důkazů. Nikdo z vojáků se k zabíjení nepřiznal.

Chorvatská armáda během několika srpnových dnů roku 1995 dobyla samozvanou Republiku srbská Krajina, kterou chorvatští Srbové vyhlásili na zhruba třetině území bývalé jugoslávské Chorvatské republiky. Srbové tak reagovali na odtržení Chorvatska od Jugoslávie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků