Hlavní obsah
Území státu Liberland se nachází mezi Srbskem a Chorvatskem Foto: liberland.org

Chorvatská policie blokuje přístup do státu Liberland, který založil Čech

Stát Liberland, který vyhlásil v polovině dubna Čech Vít Jedlička na „území nikoho” mezi Srbskem a Chorvatskem, má problémy. Přístup k němu z obou stran blokuje chorvatská i srbská policie, píše agentura AP.

Území státu Liberland se nachází mezi Srbskem a Chorvatskem Foto: liberland.org
Chorvatská policie blokuje přístup do státu Liberland, který založil Čech

"Svobodnou republiku Liberland" Jedlička vyhlásil 13. dubna na území o rozloze sedmi kilometrů čtverečních nacházejícím se západně od srbského města Sombor. O místo v meandru Dunaje podle něj Chorvatsko ani Srbsko nejevilo zájem. Podle jeho představ by měl být "ministát" daňovým rájem se základním principem "žít a nechat žít".

Tento na první pohled recesistický počin ale kromě "šéfa nové země" neberou na lehkou váhu ani chorvatské a srbské úřady. "Prezident" Jedlička chtěl lesnatý kout, v němž se prohání vysoká zvěř a divočáci, začít osídlovat "občany" už tento týden, ale plán mu zablokovali policisté obou "sousedních" států.

Zákaz vstupu 

Chorvatsko nasadilo policejní hlídky a policejní čluny, aby zabránilo opakovaným pokusům desítek "Liberlanďanů" proniknout do neobydlené oblasti, jejíž jedinou budovou je zchátralá opuštěná lovecká chata. Přístup ze své strany hranice blokuje i Srbsko.

"Policie dělá svou práci snad ještě lépe, než se dalo čekat," cituje Jedličku AP. "Dokonce i lidé, kteří nám chtěli dát lodě, byli prohledáni a bylo jim řečeno, že dávat nám lodě není dovoleno. Ale my se jen tak nedáme. Budeme se pokoušet dál," dodal samozvaný prezident.

Chorvatské i srbské úřady popírají jeho tvrzení, že jde o území nikoho, o které nemá nikdo zájem. Ve skutečnosti jde o oblast, kterou si nárokují oba balkánské státy. Problém vyplynul z toho, že část hranice mezi nimi vytyčuje řeka Dunaj, která v tomto úseku změnila tok. Za neudržitelný z hlediska mezinárodního práva označují Jedličkův pokus chorvatští i srbští odborníci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků