Hlavní obsah
Karikatura Charlie Hebdo, která rozzuřila Rusy Foto: repro Twitter

Charlie Hebdo zesměšnil pád airbusu, Rusové zuří

Nejnovější vydání francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, které si vzalo na mušku nedávnou katastrofu ruského civilního letadla v Egyptě s 224 oběťmi na životech, vyvolalo v Rusku pobouření. Jeden z obrázků žertuje o nebezpečnosti ruských nízkonákladových aerolinek, na druhém trosky a těla padající z oblohy na vousatého ozbrojence provází poznámka o zintenzívnění ruských náletů na islamisty.

Karikatura Charlie Hebdo, která rozzuřila Rusy Foto: repro Twitter
Charlie Hebdo zesměšnil pád airbusu, Rusové zuří

"Kde jsou karikatury masakru jejich redakce? Nějak si je nepamatuji," poznamenal na Twitteru jeden z Rusů v narážce na masakr, kdy na počátku roku dva teroristé postříleli deset lidí v pařížské redakci Charlie Hebdo, včetně šéfredaktora, jakož i dva policisty.

"Škoda že je tehdy všechny nedorazili. Tohle překračuje všechny meze," napsal druhý.

Mluvčí Kremlu karikatury označil za "rouhání". Dal ale najevo, že Moskva nebude oficiálně žádat Paříž o vysvětlení. V Rusku by podobný časopis vycházet nemohl, dodal Dmitrij Peskov.

 

Zůstal někdo Charliem?

Nevoli vyjádřila i mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. "Je ještě někdo Charlie?" zeptala se na Facebooku v narážce na lednovou vlnu solidarity se zmasakrovanou redakcí pod heslem Je suis Charlie (Jsem Charlie).

Místopředseda dolní komory ruského parlamentu, Státní dumy, označil karikatury za cynické a vyzval francouzskou veřejnost, aby zareagovala.

"Tyto karikatury nejsou v podstatě satira, ale špinavý posměch. Lze je označit jedině za do nebe volající cynismus," řekl agentuře Interfax první místopředseda dumy Ivan Melnikov z řad opozičních komunistů.

Názor by však podle něj mělo vyjádřit především francouzské veřejné mínění a Rusové by neměli zobecňovat a vztahovat svůj názor na celou západní Evropu.

Žurnalistika by se podle Melnikova měla opírat o jasné morální normy: "Pokud to nedělá, stává se něčím jiným než žurnalistikou," zdůraznil.

TIP PRO VÁS

Aplikace s nejrychlejším přístupem na Seznam vás upozorní na e-maily a když najde něco navíc. Více o aplikaci Seznam.cz.

Seznam.cz prohlížeč

Foto: Seznam.cz

Charlie Hebdo je znám svým provokativním počínáním a nonkonformismem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků