Hlavní obsah

Čeští horolezci na Slovensku opět v nesnázích

Dva čeští horolezci potřebovali v pondělí večer pomoc Horské záchranné služby (HZS) na Kežmarském štítě ve Vysokých Tatrách. Muž a žena byli asi 200 metrů pod vrcholem, když se náhle zhoršilo počasí a nemohli pokračovat ve výstupu. Zavolali proto na pomoc horské záchranáře, kteří je dostali do bezpečí.

Čeští horolezci na Slovensku opět v nesnázích

Dvojice českých horolezců vystupovala levým pilířem na Kežmarský štít, když je zastihl prudký déšť. Podle intenetové stránky HZS museli záchranáři použít k vyproštění obou Čechů vrtulník Letecké záchranné služby Air Transport Europe z Popradu.

Z těžko dostupného terénu dostal vrtulník horolezce v podvěsu na Skalnaté pleso, odkud pokračovali lanovkou do Tatranské Lomnice a do Starého Smokovce. Oba vyvázli z nepříjemné situace bez zranění.

Čeští turisté se v Tatrách často dostávají do nesnází: 12. června zahynul ve Vysokých Tatrách zahynul třicetiletý český turista poté, co uklouzl při výstupu na Lomnický štít a padal zhruba sto metrů. 16. února 2007 zemřel v Západních Tatrách 21letý český horolezec z Ústí nad Orlicí, který podle záchranářů nerespektoval sezónní zákaz vstupu na turistickou stezku v okolí Baníkova, kde se sním utrhl sněhový převis, takže po pádu do hloubky podlehl četným zraněním. Tento horolezec se stal už nejméně šestačtyřicátou českou obětí slovenských hor od roku 2001.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků