Hlavní obsah
Hnědouhelný důl v okolí polské elektrárny Turów Foto: Jaroslav Švehla, Právo

Česko se kvůli rozšíření těžby v polském dole Turów obrátí na Evropskou komisi

Česko osloví Evropskou komisi kvůli rozšíření hnědouhelného dolu Turów. Polsko podle ministerstva životního prostředí nekomunikuje a neposkytuje všechny požadované informace. Podání podnětu v pondělí schválila vláda.

Hnědouhelný důl v okolí polské elektrárny Turów Foto: Jaroslav Švehla, Právo
Česko se kvůli rozšíření těžby v polském dole Turów obrátí na Evropskou komisi

Na základě posouzení komise ministerstvo životního prostředí společně s ministerstvem zahraničí předloží návrh dalšího postupu, ve hře je i žaloba proti Polsku k Soudnímu dvoru EU.

Důl v blízkosti českých hranic by se měl postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních, Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Obyvatelé obcí z příhraničí se obávají nejen ztráty pitné vody, ale také hluku a prachu nebo propadů půdy. Polská strana ale zásadnější vliv dolu na české území odmítá.

Podle předkládací zprávy se české zainteresované subjekty snažily na ministerské, regionální i lokální úrovni dosáhnout toho, aby Polsko dbalo na řádnou spolupráci a dodrželo povinnosti plynoucí z unijního práva.

"Nicméně Polsko v dané věci s ČR v zásadě nekomunikuje a neposkytuje informace a dokumenty, o které ČR žádala, což nejen přispívá k silným obavám na české straně, ale také zvyšuje tlak na hledání a nalezení řešení. Zároveň Polsko nerespektuje procesní postupy, které jsou stanoveny unijním právem," uvedli předkladatelé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků