Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Českého řidiče kamiónu ve Francii odsoudili na 1,5 roku za pašování migrantů

Ve Francii byl za pašeráctví odsouzen na 1,5 roku vězení český řidič kamiónu Jiří Šagan, uvedla v úterý televize Prima. Zřejmě je to první případ, kdy šofér nedostal za údajný převoz migrantů do Anglie pokutu, když mu běženci vlezli do nákladového prostoru.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Českého řidiče kamiónu ve Francii odsoudili na 1,5 roku za pašování migrantů

Francouzská policie objevila v chladicím boxu kamiónu začátkem července Jiřímu Šaganovi hned patnáct Iráčanů. On tvrdil, že o nich vůbec nevěděl.

Iráčané ostatně měli při výsleších sami podle protokolu přiznat, že do chladicího návěsu s kukuřicí vlezli v přístavu Calais bez vědomí řidiče, jenže francouzská policie a následně i soud byly neoblomné.

Řidič by se sice mohl proti verdiktu soudu do čtvrtka odvolat, ale deset tisíc euro (zhruba 260 tisíc korun) na právníky nemá ani on, ani jeho známí. „Dosud platil právníka majitel firmy, u které Jirka pracoval. Na odvolání vůbec nevím, kde dáme dokupy peníze,“ řekla Primě Gabriela Kotoučková, přítelkyně odsouzeného řidiče.

Zastal jsem se českého řidiče kamionu

Včera jsem se v Evropském parlamentu zastal českého řidiče kamionu Jiřího Sagana, kterému do chladícího návěsu vlezlo 15 Iráčanů. Pan Sagan byl v Calais zadržen francouzskou policií a minulý týden odsouzen k 18 měsícům vězení. Nikoho nezajímalo, že byl poškozený zámek od jeho návěsu, že sami migranti potvrdili, že mu tam vlezli bez jeho vědomí a že pan Sagan dělal pravidelně předepsané kontroly. Policie na účtech nenašla žádné podivné transakce a v jeho telefonu ani ve výpisech hovorů neobjevili žádné domlouvání. Francoužští policisté ale i přes toto všechno považují pana Sagana za součást organizované mafie a tohoto jinak zcela bezúhonného občana, který s kamionem jezdí už 15 let, odsoudili za pašeráctví. Situace je o to horší, že pan Sagan je jediným živitelem rodiny, protože jeho družka Gábina trpí rakovinou. Trvám na tom, že má být pan Sagan být okamžitě propuštěn.

Zveřejnil(a) Tomáš Zdechovský dne Úterý 2. říjen 2018

Šagan, původně z Kladna, pracuje pro španělského přepravce. S přítelkyní, její dcerou a vnučkou žijí dočasně poblíž Alicante, kde se šoférova družka snaží vyléčit rakovinu. Na svém příteli je absolutně finančně závislá, protože jí nemoc nedovoluje pracovat.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) už v této souvislosti interpeloval Evropskou komisi, aby zasáhla. „Také jsem se obrátil na francouzského prezidenta Macrona s dotazem, jestli je ještě Francie právním státem,“ řekl televizi Prima Zdechovský.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová uvedla, že Česko nemůže zasahovat do soudního řízení v cizí zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků