Hlavní obsah
Vrtulník slovenské záchranné služby Foto: HZS SR

České horolezce musely ve Vysokých Tatrách zachraňovat vrtulníky

Dvě skupiny českých horolezců se dostaly v pátek do nesnází ve Vysokých Tatrách. Slovenská horská služba (HZS) jim musela v obou případech poslat na pomoc vrtulník. V sobotu o tom informoval web HZS.

Vrtulník slovenské záchranné služby Foto: HZS SR
České horolezce musely ve Vysokých Tatrách zachraňovat vrtulníky

Odpoledne dostali záchranáři prostřednictvím tísňové linky žádost o pomoc pro českého horolezce. Při lezení v jihovýchodní stěně Ošarpanců si pádem způsobil zranění horní končetiny a hlavy spojené s krátkodobým bezvědomím.

„Horští záchranáři se přesunuli na místo pomocí vrtulníku, horolezce vyprostili ze stěny a transportovali ho na heliport ve Starém Smokovci, kde si pacienta převzali lékaři,“ uvedl web HZS.

V průběhu záchranné akce byl ohlášen další pád českého horolezce na lezecké cestě Široké věže. „Horolezci se při slaňování uvolnila skoba a po téměř 60metrovém pádu zůstal viset na laně na skále. Při pádu si způsobil vážný úraz hlavy,“ konstatovali horští záchranáři.

Vrtulník slovenské záchranné služby

Foto: HZS SR

Vrtulník dopravil lékaře do Malé Studené doliny pod Šikmou věž a záchranáře spustil ke zraněnému. „Pacient byl po vyproštění transportován v podvěsu do doliny k lékaři. Zde byl ošetřen, zafixován a přeložen na palubu vrtulníku, který ho transportoval do popradské nemocnice,“ píše web horské záchranné služby.

Vrtulník se záchranáři se poté opět vrátil k Široké věži, protože pomoc potřebovala i česká horolezkyně, která po pádu spolulezce uvízla ve stěně. „Horský záchranář ji pomohl se slaněním. Protože nebyla zraněna, pokračovala do doliny pěšky,“ dodal web HZS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků