Hlavní obsah

Černá Hora a Makedonie ve čtvrtek uznaly nezávislost Kosova. Vlády v Podgorici a Skopji tento krok jednomyslně podpořily i přes silný odpor Srbska, s nímž Černou Horu i Makedonii tradičně pojí úzké vztahy. Srbsko na protest vypovědělo ze země černohorskou velvyslankyni, stejný osud nejspíš čeká i makedonského velvyslance v Bělehradu.

Černá Hora a Makedonie uznaly nezávislost Kosova

"Nejde o rozhodnutí proti Srbsku, ale pro naši budoucnost," řekl ve čtvrtek odpoledne černohorský ministr zahraničí Milan Roćen. Podle něj kvůli Kosovu vyvíjela na Černou Horu tlak Evropská unie a také USA. Černá Hora usiluje o členství v EU.

Večer uznala samostatnost Kosova i Makedonie. Nejprve pro to hlasoval makedonský parlament a vzápětí kosovskou nezávislost schválila vláda, potvrdil na briefingu makedonský ministr zahraničí Antonio Milošoski.

Obě země mají albánskou menšinu 

Makedonie a Černá Hora patří k největším spojencům Srbska na Balkáně. Černá Hora navíc byla až do roku 2006 spolu se Srbskem součástí jednoho státu. V obou zemích ale žije albánská menšina, která uznání nezávislosti Kosova dlouhodobě prosazuje. Valnou většinu obyvatel Kosova totiž tvoří právě Albánci.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku letos v polovině února. Od té doby nový stát uznala padesátka zemí, včetně České republiky. Bělehrad a spolu s ním například i Rusko ale jednostranné vyhlášení samostatnosti považují za nelegální a Kosovo jako stát neuznávají.

Částečným úspěchem pro Bělehrad bylo středeční rozhodnutí Valného shromáždění OSN, které schválilo jeho požadavek, aby legálnost vyhlášení kosovské nezávislosti přezkoumal Mezinárodní soudní dvůr v Haagu.

Srbsko hrozí diplomatickou odvetou 

Rozhodnutí Černé Hory a Makedonie je pro srbskou diplomacii, která se snaží definitivnímu odtržení Kosova všemi silami zabránit, velkou ranou.

Bělehrad už dříve pohrozil nespecifikovanými diplomatickými opatřeními v případě, že se Černá Hora zařadí po bok států, které podpořily překreslení mapy Evropy. Ministr zahraničí Vuk Jeremić pak dnes na základě rozhodnutí vlády vyzval černohorskou velvyslankyni, aby opustila Srbsko. Srbský velvyslanec z Podgorice zatím povolán zpět do Bělehradu nebyl. Podobné diplomatické napětí se nyní očekává i mezi Srbskem a Makedonií.

Kosovo

Bývalá jihosrbská provincie Kosovo vyhlásila jednostranně nezávislost v únoru letošního roku, srbský parlament ale tento krok označil za neplatný. Krok zatím uznalo přes 40 zemí, ale většina států mezinárodního společenství vyjadřuje pochybnosti nad tím, zda bylo vyhlášení nezávislosti Kosova v souladu s mezinárodním právem. Stanovisko haagského tribunálu by mělo podle srbského ministra zahraničí Vuka Jeremiče vnést do věci jasno a stát se "vodítkem" pro tyto země.

Shodou okolností právě ve čtvrtek rozhodla srbská vláda o tom, že se na svá místa mají vrátit všichni velvyslanci, které Srbsko dříve odvolalo ze zemí, které už Kosovo uznaly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků