Hlavní obsah
Projektu se účastní na 9000 vědců. Foto: Christian Hartmann, Reuters

CERN po dvou letech opět spustil největší urychlovač částic

Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) po dvou letech opět uvedla do provozu největší urychlovač částic. Velký hadronový urychlovač (LHC) byl v mezidobí zmodernizován a vědci na něm chtějí pátrat po důkazech existence temné hmoty.

Projektu se účastní na 9000 vědců. Foto: Christian Hartmann, Reuters
CERN po dvou letech opět spustil největší urychlovač částic

Tímto obřím přístrojem lze simulovat podmínky panující v okamžiku těsně po zrodu vesmíru. Díky tomu se před časem podařilo potvrdit existenci do té doby jen hypotetické částice známé jako Higgsův boson. Po modernizaci chtějí vědci LHC využít k dalšímu řešení záhad vesmíru.

V nadcházejících letech se nejprve zaměří na získávání důkazů existence takzvané temné hmoty a informací o jejím složení. Temná hmota, která podle předpokladů expertů obklopuje galaxie, je neviditelná, neboť neodráží světlo. Důkazy o její existenci vycházejí z gravitačních sil, kterými na planety a hvězdy působí. Spolu s temnou energií pak zaujímá odhadem 95 procent vesmíru.

LHC tvoří kruhový tunel o obvodu 27 kilometrů umístěný v hloubce 50 až 150 metrů pod zemí. Nachází se na území mezi pohořím Jura ve Francii a Ženevským jezerem ve Švýcarsku. Pracovat začal v roce 2008.

Zařízení bylo odstaveno v únoru 2013 kvůli modernizaci a navýšení výkonu. Nyní bude možné provádět srážky částic o síle až 13 teraelektronvoltů (TeV), dosud to bylo sedm TeV. Původně CERN zvažoval, že maximum bude 14 TeV, ale kvůli snaze minimalizovat pravděpodobnost technických závad a chyb se rozhodl výkon snížit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků