Hlavní obsah
 

Cameron vzal čínského prezidenta na pivo

Na pivo a tradiční pokrm - smaženou rybu s hranolkami - vzal v pátek britský premiér David Cameron čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do hospody ve vesnici Cadsden v hrabství Buckinghamshire, kam Cameron jezdívá v létě. Si strávil v Británii čtyři dny a dostalo se mu tam pompézního přijetí. Obě země během návštěvy uzavřely mnohamiliardové obchodní dohody.

 
Cameron vzal čínského prezidenta na pivo

Cameron a Si krátce před tím, než poseděli v tradiční anglické hospodě, vydali prohlášení, že britsko-čínské vztahy vstupují do zlaté éry. Na baru v podniku The Plough pak pili svrchně kvašené pivo IPA nazvané Green King (Zelený král).

Cameron se také před tím krátce pozdravil s místními štamgasty. Pak se svému čínskému hostu přiznal, že zde před třemi lety „asi na patnáct minut“ se ženou zapomněli svou osmiletou dceru.

David Cameron a Si Ťin-pching u piva

Foto: ČTK/AP

Čínskému prezidentovi se během jeho čtyřdenní návštěvy dostalo okázalého přijetí od celé vlády i královské rodiny. [celá zpráva]

Návštěvu ale provázely také protesty zastánců lidských práv. Server Huffington Post upozornil, že britská policie držela noc ve vazbě čínského aktivistu Šaa Ťianga a provedla u něj domovní prohlídku. Šao v roce 1989 zažil povstání na pekingském Náměstí Nebeského klidu, které čínská vláda utopila v krvi. Šao se v Londýně postavil do cesty konvoji s čínským hostem.

V tradičním pubu The Plough bylo v pátek živo.

Foto: Eddie Keogh, Reuters

Cameron platil.

Foto: Kirsty Wigglesworth/Pool, Reuters

Británie a Čína během návštěvy uzavřely obchodní smlouvy v hodnotě okolo 40 miliard liber (téměř 1,5 biliónu korun). Číňané mimo jiné investují šest miliard liber (přes 220 miliard korun) do výstavby britské jaderné elektrárny Hinkley Point C.

Si návštěvu zakončil v Manchesteru prohlídkou tamního slavného fotbalového stadiónu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků