Hlavní obsah

Bývalý velitel sil OSN v Bosně obviněn ze znásilnění

Sarajevská prokuratura obvinila bývalého velitele mírových sil OSN v Bosně, penzionovaného kanadského generála Lewise Mackenzieho (66), ze znásilňování bosenských Muslimek. Znásilňování se mělo odehrávat v jednom ze zajateckých táborů. Kanadská strana na obvinění zatím nijak nereagovala.

Bývalý velitel sil OSN v Bosně obviněn ze znásilnění

"Podle svědectví několika žen se to mnohokrát odehrálo v jednom zajateckém táboře. Byl nejen svědkem znásilňování, ale i sám znásilňoval," uvedl sarajevský prokurátor Oleg Cavka. Odmítl upřesnit, kolik žen obvinilo kanadského generála ze znásilnění.

Bývalého velitele "modrých přileb" už nemůže vyslechnout bosenská justice na místě a kanadské úřady na několik žádostí o výslech podle prokurátora Cavky dosud ani neodpověděly.

Mackenzie prý nezvládl roli mírotvorce

Tábor "Soňa", kde se znásilňování zajatých Muslimek údajně odehrávalo, zřídily jednotky bosenských Srbů obléhající Sarajevo na jednom z předměstí bosenské metropole. Podle bosenského tisku na 300 zajatců z tábora "zmizelo".

Generál Mackenzie velel silám OSN v Bosně, než byl v srpnu 1992 odvolán po tvrdé kritice, že prý nezvládl roli mírotvorce na počátku konfliktu a připustil korupci ve svěřených jednotkách. Bosenští Muslimové jej nejprve opěvovali jako hrdinu, ale pak ho zatratili jako příliš prosrbského.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků