Hlavní obsah
Plameny šlehající z pařížské katedrály Notre-Dame Foto: Julie Carriat, Reuters

Byli jsme u katedrály včas a zabránili větším škodám, tvrdí pařížští hasiči

Pařížští hasiči odmítli, že by k požáru katedrály Notre-Dame dorazili v pondělí pozdě. Tvrdí, že právě jejich včasný a masivní zásah zachránil dvě čelní věže, a možná tak zabránil zřícení celého kostela, uvedl na tiskové konferenci mluvčí hasičů Gabriel Plus. Tři velká kruhová okna, takzvané rozety, jsou podle něj po požáru v dobrém stavu, zřítit by se ale mohly štíty, v nichž jsou zasazeny.

Plameny šlehající z pařížské katedrály Notre-Dame Foto: Julie Carriat, Reuters
Byli jsme u katedrály včas a zabránili větším škodám, tvrdí pařížští hasiči

„Od okamžiku, kdy nás zavolali, jsme nenabrali žádné zpoždění,” uvedl Plus. Hasiči podle něj u katedrály byli za méně než deset minut. Pokud by nezasáhli včas a v takovém počtu, oheň by podle Pluse zasáhl i dvě čelní věže gotického chrámu, které se mohly následně zbortit.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Francouzští hasiči zveřejnili nové záběry z hašení požáru katedrály Notre-Dame

Video: Reuters

„Je jasné, že kdybychom nebyli tak rychlí, dvě čelní věže by se zřítily, to můžu říct s jistotou,” uvedl také zástupce ředitele pařížských hasičů Philippe Demay.

Pařížský prokurátor Rémy Heitz v úterý potvrdil, že protipožární alarm hlásil anomálii už v 18:20, jenže příslušný pracovník žádný oheň nezaznamenal. Podle zdrojů listu Le Parisien se tak mohlo stát proto, že kvůli počítačové chybě alarm nahlásil špatný sektor. Ztraceny tak byly cenné minuty. Hlásič se nově rozezněl v 18:43, a to už byly vidět plameny v úrovni krovu.

Vnitřek katedrály Notre-Dame po ničivém ohni

Foto: Philippe Wojazer, ČTK/AP

Celkem se boje s požárem, který trval devět hodin, účastnilo 600 hasičů. Nyní jich na místě zůstává šest desítek, kteří sledují požářiště a doprovázejí do katedrály odborníky.

Tři rozety, kruhová okna, která zdobí západní, severní a jižní stranu katedrály, jsou podle hasičů v dobrém stavu. Podle mluvčího Pluse však existuje nebezpečí, že nevydrží štíty, ve kterých rozety jsou, neboť je již nepodpírá krov. Hasiči prozatím sňali ze štítů nad rozetami sochy, aby je odlehčili.

Z věnce kaplí obklopujícího hlavní chrámovou loď hasiči také vynesli další umělecké předměty, které jsou podle nich rovněž v dobrém stavu.

Příčina vzniku požáru zůstává nejasná. Vyšetřovatelé ale předpokládají, že nešlo o úmysl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků