Hlavní obsah
Britský ministr zahraničí David Miliband Foto: Thierry Rog, Reuters

Britští poslanci chtějí dialog s umírněnými představiteli Hamásu

Velká Británie by měla mít zájem na navázání dialogu s umírněnými představiteli palestinského islamistického hnutí Hamas. Ve zprávě, která byla dnes zveřejněna, to usoudili britští poslanci.

Britský ministr zahraničí David Miliband Foto: Thierry Rog, Reuters
Britští poslanci chtějí dialog s umírněnými představiteli Hamásu

Členové zahraničního výboru britského parlamentu soudí, že absence dialogu s palestinským islamistickým hnutím, které vládne v pásmu Gazy, není ku prospěchu míru na Blízkém východě. "Vidíme jen málo náznaků, které by svědčily o tom, že aktuální politika odmítání dialogu s Hamásem umožní dosáhnout cílů, které si vytyčilo kvarteto," uvedl parlamentní zpravodaj Mike Gapes. Navrhnul proto, aby vláda rychle zkusila možnost navázat dialog s umírněným křídlem Hamásu.

Takzvané kvarteto tvoří Evropská unie, Rusko, Spojené státy a OSN. Británie až dosud dialog s Hamásem podmiňovala tím, že Hamás musí uznat existenci státu Izrael, skončit s násilnostmi a akceptovat úlohu kvarteta, které usiluje o oživení mírového procesu mezi Izraelci a Palestinci.

Kvarteto přijalo v roce 2003 takzvanou cestovní mapu, podle níž by se mělo po etapách dosáhnout trvalého urovnání izraelsko-palestinského konfliktu na základě principu existence dvou států, Izraele a Palestiny.  

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků