Hlavní obsah
Shane O'Brien Foto: Profimedia.cz

Britský vrah, který se ukrýval i v ČR, dostal doživotí

Doživotní trest za vraždu z roku 2015 dostal ve středu u londýnského soudu 31letý Shane O'Brien, který více než tři roky unikal britským orgánům a ukrýval se mimo jiné v České republice. V únoru 2017 byl dokonce nakrátko zadržen v Praze, kde však utajil svou totožnost a byl propuštěn. Nakonec byl dopaden v Rumunsku. Za mřížemi stráví nejméně 26 let, informovala stanice BBC.

Shane O'Brien Foto: Profimedia.cz
Britský vrah, který se ukrýval i v ČR, dostal doživotí

O'Brien byl označován za jednoho z nejhledanějších britských zločinců poté, co 11. října 2015 v baru v západním Londýně nožem usmrtil 21letého Joshe Hansona. Porota jej uznala vinným z vraždy už minulý měsíc. Když ve středu soudce Nigel Lickley vyhlašoval rozsudek, řekl, že odsouzený spáchal absurdní, násilný a zcela zbytečný útok na nevinného.

Vyšetřování zcela neobjasnilo, proč otec dvou dětí O´Brien v baru Hansona napadl. Soudce uvedl, že úplného vysvětlení se možná veřejnost nikdy nedočká.

O'Brien během procesu tvrdil, že se cítil ohrožený „velmi agresivní řečí těla” své oběti, Hansona se prý snažil pouze vystrašit.

O´Brienova oběť Josh Hanson

Než mohly britské úřady vraha zadržet, podařilo se mu letadlem uniknout do Nizozemska. Zločinec se poté skrýval také v Německu, Belgii a ČR. V Praze byl zadržen po roztržce v nočním klubu kvůli podezření z poškozování cizí věci a napadení. Záhy byl ale propuštěn na kauci, protože jeho otisky prstů nevykázaly shodu s otisky v databázích.

Skutečná identita zadrženého vyšla najevo až o několik měsíců později, když Britové do mezinárodního informačního systému O'Brienovy otisky doplnili. Muž českým policistům předložil nejspíše padělané doklady a prezentoval se jako Enzo Melloncelli. Díky zadržení v ČR nicméně vyšetřovatelé získali aktuální fotografie hledaného, který si předtím nechal narůst vlasy a vousy a pořídil si nové tetování přes záda. Následně byl zločinec dopaden rumunskými úřady.

„Až teď při oznámení výše trestu to začínáme vstřebávat... že O'Brien byl konečně chycen a odsouzen a že zmizí z ulic, zmizí ze společnosti na hodně dlouhou dobu,” řekl BBC detektiv šéfinspektor Noel McHugh. O'Brien si prý myslel, že s pomocí svých kompliců může uniknout spravedlnosti, „ale mýlil se”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků