Hlavní obsah
 

Britský soud rozhodl o odpojení dvouletého chlapce od přístrojů proti vůli rodičů

Londýnský vrchní soud tento týden rozhodl, že lékaři mohou odpojit od přístrojů dvouletého chlapce vzdor přání rodičů. Tribunál v rozsudku zohlednil lékařský posudek, podle něhož 21měsíční Alfie Evans nemá šanci na uzdravení a jeho další umělé udržování při životě by bylo „bezcitné, nefér a nelidské“. Verdikt je konečný, hoch má být odpojen v pátek.

 
Britský soud rozhodl o odpojení dvouletého chlapce od přístrojů proti vůli rodičů

Otec Tom Evans řekl, že soud nad jeho synem vynesl rozsudek smrti.

„Mému synovi jsou dva roky a byl odsouzen k trestu smrti. Získali jsme falešný dojem, že s ním přinejmenším budeme moci odejít důstojně domů, ale oni chtějí, aby do pátku zemřel. Bez soucitu s mámou a tátou. Bez soucitu,“ řekl Evans podle agentury Reuters po úterním vynesení rozsudku.

Před budovou soudu byla kromě žurnalistů i asi třicítka demonstrantů, kteří přišli Evansovým vyjádřit podporu.

Tom Evans se svými podporovateli na cestě k soudu

Foto: Profimedia.cz

Jak ale upozornila stanice BBC, rodiče chlapce nechtěli vzít domů, nýbrž do nemocnice v Římě, kde ho chtěli podrobit dalším pokusům o léčbu.

Hoch trpí degenerativní neurologickou poruchou neznámého původu a je v polovegetativním stavu. Lékařům se nepodařilo stanovit přesnou diagnózu, ale dospěli k závěru, že udržovat dítě dál při životě na přístrojích nemá v dané situaci smysl.

Alfie Evans v nemocnici

Foto: Profimedia.cz

„Alfie teď potřebuje kvalitní paliativní péči. Potřebuje mír, klid a soukromí,“ konstatoval soudce Anthony Hayden.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků