Hlavní obsah
Šíité se při oslavách ašúry zraňují do krve Foto: EPA, ČTK

Britského šíitu odsoudili, naváděl děti, aby se bičovaly do krve

Šíitský muslim z Machesteru byl odsouzen za to, že nabádal dva nezletilé chlapce, aby si v lednu bičovali záda břity na řetězech. Čtyřiačtyřicetiletý Syed Mustafa Zaidi byl shledán vinným z krutosti vůči dětem. Byl podmínečně odsouzen na půl roku do vězení. Podmínka trvá rok.

Šíité se při oslavách ašúry zraňují do krve Foto: EPA, ČTK
Britského šíitu odsoudili, naváděl děti, aby se bičovaly do krve

Čtyřiačtyřicetiletý Syed Mustafa Zaidi se během oslav svátku ašúra v muslimském centru bičoval sám pomocí břitů na řetězech až mu ze zad tekla krev . Pak vyzval dvojici nezletilých chlapců - třináctiletého a patnáctiletého, aby činili totéž. Patnáctiletému předal nástroj, který tvoří pět zakulacených břítů na řetězech.

Mladší z chlapců před soudem vypověděl, že Zaidi jim říkal: „Začněte s tím, začněte s tím.“ Před porotou uvedl: „Říkali jsem mu, že to nechcem dělat.“

Chlapci uvedli, že se navzájem chtěli bičovat, ale ne pod tlakem a ne nástrojem od Zaidiho. V Pákistánu k tomu používali menších břitů. Než je další muslimové zastavili, způsobili si na zádech tržené rány, většinou povrchové, ale také několik hlubších řezných rány.

Soud také Zaidimu zakázal, aby v příštích dvanácti měsících povzbuzoval k bití sebe sama kohokoli pod šestnáct let. Soudce zdůraznil, že rozsudek neznamená vyjádření názoru na samotný muslimský svátek, během něhož k události v lednu došlo.

Bičování patří k oslavě svátku ašúra

Rituální mrskání do krve je součástí oslav největšího šíitského svátku ašúra. Připomínají si násilnou smrt imáma Husajna ze 7. století.

Safdar Zia z islámského centra Jaffrie v Manchesteru uvedl, že tento rituál nelze vymýtit, ale že lze stanovit pravidla, aby se děti nezranily a nebyl porušován zákon a lidé, kteří se chtějí bičovat nebili stíhání. Zaidi patří k vyznavačům bičování. Záběry, jak se do krve bičuje, se objevily i na dvacetiminutovém filmu vysílaném satelitním televizí.

Agentura Reuters citovala představitele jednoho britského muslimského střediska, podle něhož už bylo takových případů víc, ale nedostaly se před soud.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků