Hlavní obsah
Foto: Archiv, ČTK

Britové chtějí vyrábět syntetickou krev

Britští vědci se chystají vytvořit syntetickou krev z kmenových buněk. O projektu, který by mohl zajistit stálé dodávky krve pro transfúze bez rizika nákazy, informoval deník The Daily Telegraph.

Foto: Archiv, ČTK
Britové chtějí vyrábět syntetickou krev

Multimiliónový projekt vedou dvě vládní zdravotnické organizace spolu s Wellcome Trust, jenž je největší charitou na světě zabývající se medicínským výzkumem. Má mu šéfovat profesor Marc Turner z Edinburghské univerzity. Cílem je vývoj buněk embryí s krevní skupinou 0, což je univerzální dárcovská skupina.

Buňky mají neomezenou schopnost růstu a pro zdravotnictví by mohly být zdrojem stálých dodávek krevní plazmy, u které by navíc nebylo riziko nákazy virem HIV, hepatitidou atd.

Vytvoření funkčních buněk červených krvinek z kmenových embryonálních buněk oznámila už loni americká společnost Advanced Cell Technology. Další výzkum však nabral zpoždění kvůli vládnímu zákazu výzkumu kmenových buněk. Zákaz prezidenta George Bushe zvrátil nedávno až jeho nástupce Barack Obama.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků