Hlavní obsah

Británie znovu povoluje dvě zavazadla v letadle

Británie v pondělí začíná uvolňovat bezpečnostní opatření týkající se palubních zavazadel u osobních letů. Na několika vybraných letištích si cestující smějí vzít na palubu opět dvě příruční zavazadla, uvádí se na webových stránkách britského ministerstva dopravy.

Británie znovu povoluje dvě zavazadla v letadle

Od pondělí se zmírňují poměry mimo jiné v Londýně na letištích Heathrow, Stansted a City Airport, a také v Manchesteru, Glasgowě, Edinburghu a Aberdeenu. Ostatní letiště, včetně londýnského Gatwicku, budou postupně navazovat na nové pravidlo, které je podle britských úřadů v souladu s regulemi Evropské unie. Do té doby tam platí povolení pouze pro jedno příruční zavazadlo.

Odbavovací podmínky se týkají všech domácích i mezinárodních linek, tedy i do České republiky.

Tekutiny stále v průsvitných obalech

Ministerstvo zároveň upozorňuje, že nadále platí omezení v rámci EU ohledně množství tekutin, gelů a sprejů, které pasažéři mohou brát na palubu. Všechny musejí být v obalech o maximálním obsahu 100 mililitrů a musejí být v průsvitných umělohmotných sáčcích, které jsou uzavíratelné.

Úřad zároveň doporučil, aby cestující co nejvíce těchto předmětů přepravovali v zavazadlech určených do nákladového prostoru letadla. Rozměry příručního zavazadla nesmí překročit 56cm x 45cm x 25cm.

Přísná bezpečnostní opatření na letištích zavedly britské úřady v srpnu 2006, kdy údajně zmařily bezprecedentní teroristický útok. Terčem prý bylo devět letounů na linkách z Británie do USA, v nichž chtěli útočníci odpálit zřejmě tekuté chemikálie. Policie tehdy zatkla v Británii přes dvě desítky lidí a další osoby byly zadrženy v Pákistánu.

 Jaká omezení platí pro cestující z ČR

Na českých letištích platí pro cestující podobná omezení jako ve Velké Británii. Počet příručních zavazadel a jejich povolené velikosti stanovují přepravci sami. Někteří povolují i tři palubní zavazadla.

Na palubu si s sebou cestující nesmí z domova vzít zbraně, výbušniny, hořlaviny, ostré předměty včetně nůžek či kapesních nožů. Kapaliny včetně nápojů, pasty, gely nebo parfémy mohou mít maximálně 100 mililitrů a musí být umístěny v maximálně litrovém uzavíratelném průhledném plastovém pytlíku. Výjimky tvoří zdravotní a dietní potřeby nutné na průběh cesty, včetně jídel pro děti, a veškeré tekutiny a gely, které si cestující zakoupil po odbavení v prostorách letiště.

 

Kterých letišť se uvolnění dosavadních opatření týká

Aberdeen
Benbecula
Birmingham
Cambridge
Cardiff
Edinburgh
Glasgow
Heathrow
Inverness
Islay
Kirkwall
London City
Manchester
Newcastle
Plymouth
Prestwick
Southampton
Southend
Stansted
Stornoway
Sumburgh
Wick

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků