Hlavní obsah
Předseda britské vlády Boris Johnson Foto: Henry Nicholls, Reuters

Británie souhlasí s odkladem brexitu, potvrdil Johnson

Velká Británie souhlasí s odkladem svého odchodu z Evropské unie na 31. leden 2020. V dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi to potvrdil britský premiér Boris Johnson. Ministerského předsedu, který odmítal další odklad, ho nakonec k tomuto kroku donutil britský parlament.

Předseda britské vlády Boris Johnson Foto: Henry Nicholls, Reuters
Británie souhlasí s odkladem brexitu, potvrdil Johnson

Johnson další odsun brexitu označil za „nechtěné prodloužení britského členství v EU, které poškozuje naši demokracii“. Vyzval zároveň státy EU, aby jakékoli další zdržení brexitu vyloučily.

„Jak dobře víte, nemám možnost... učinit nic jiného, než potvrdit formální souhlas Spojeného království s tímto odkladem,” napsal Johnson. Od nového zdržení se premiér snaží distancovat, neboť od svého nástupu do čela vlády opakoval, že Británie z EU odejde 31. října.

K dojednání odkladu ho ale donutil zákon, který proti jeho vůli britský parlament schválil minulý měsíc. Nyní je jisté, že Británie tento týden z unie nevystoupí.

„Musím dát jasně najevo svůj názor, že toto nechtěné prodloužení britského členství v EU poškozuje naši demokracii a vztah mezi námi a našimi evropskými přáteli,” pokračuje dopis britského premiéra. Ten vlády unijních zemí vyzval, aby jasně řekly, že další odklad po 31. lednu „není možný”.

„Je to víc než dost času na ratifikaci naší dohody,” uvedl ministerský předseda ohledně upravených podmínek brexitu, které vzešly z posledního unijního summitu.

Po potvrzení z Londýna může začít proces formálního schvalování odkladu v členských zemích EU, který by měl trvat 24 hodin. „Písemný proces EU27 pro formalizaci rozhodnutí bude zahájen brzy," uvedl na Twitteru po zveřejnění Johnsonova dopisu Tuskův mluvčí Preben Aaman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků