Hlavní obsah
Sean Hodgson (vlevo) se svým bratrem Peterem se raduje ze znovu nabyté svobody Foto: Stephen Hird, Reuters

Brit strávil 27 let ve vězení kvůli omylu laboratoře a lhaní

Ve středu se dostala na svobodu jedna z nejtragičtějších obětí justičního omylu: 57letý Brit Sean Hodgson, který strávil 27 let ve vězení za vraždu, kterou nespáchal. Královský soudní dvůr v Londýně zrušil původní rozsudek a zprostil ho obvinění na základě testu DNA, který ho jako viníka vyloučil již minulý týden. Testy DNA mohly být přitom provedeny již před 11 lety.

Sean Hodgson (vlevo) se svým bratrem Peterem se raduje ze znovu nabyté svobody Foto: Stephen Hird, Reuters
Brit strávil 27 let ve vězení kvůli omylu laboratoře a lhaní

Hodgson byl nadšený: "Je to skvělé být za zase na svobodě.“ List The Times ovšem zdůraznil, že muž zdaleka nemusel za mřížemi strávit takovou dobu, protože test DNA se mohl provést už před jedenácti lety.

Žalobkyně Sarah Whitehouseová uvedla, že soud byl o test DNA požádán už v roce 1998, ale Vědecká forensní služba FSS sdělila, že se nezachoval žádný materiál pro test DNA. "To byla mylná informace,“ sdělila Whitehouseová před soudem. Právě FSS přitom v případu zahájila loni interní vyšetřování, neboť neměla záznamy o požadavku z roku 1989.

Stejně dlouho jako Hodgson byl ve vězení i Stephen Downing, za ubití Wendy Sewellové. Na svobodu se dostal v roce 2002.

Trest za patologické lhaní

Hodgson byl uznám vinným na základě přiznání, které učinil ve vězení při rozhovoru s duchovním Frankem Moranem. V roce 1980 mu řekl, že o rok dříve zavraždil úřednici plynáren a občasnou barmanku Teresu de Simone a její tvář se mu pořád zjevuje. Spal prý v jejím autě. Když ho tam našla, začala křičet. On jí ucpal ústa a udusil ji.

Před soudem však už toto přiznání odvolal. V zpovědích se přiznal ke stovkám dalších zločinů, byl totiž patologickým lhářem. Smůlou bylo, že vypadal podobně jako podezřelý. Žena v autě v Southamptonu byla sexuálně napadena a pak udušena za pomoci řetízku s křížkem, který měla na krku.
 
Policie v New Hampshire nyní případ vraždy de Simone otevřela a hledá skutečného pachatele.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků