Hlavní obsah
Gary Bolton před londýnským soudem Foto: Profimedia.cz

Brit prodával armádám falešné detektory bomb, dostal sedm let

Na sedm let poslal podle BBC do vězení londýnský soud Old Bailey sedmačtyřicetiletého podnikatele Garyho Boltona, který podával falešné detektory bomb GT200. Podle soudu byly krabice s anténou, jež měly údajně odhalit také drogy, tabák, slonovinu a peníze, zcela neúčinné. Bolton to věděl, a přesto prodával každý za deset tisíc liber (téměř 300 tisíc korun).

Gary Bolton před londýnským soudem Foto: Profimedia.cz
Brit prodával armádám falešné detektory bomb, dostal sedm let

Bolton zařízení vyráběl doma. Neúčinné přístroje prodal do nejméně tuctu zemí včetně Thajska a Mexika. Kupovaly si je i zahraniční ozbrojené složky. Jeho společnost Global Technologies Ltd. měla z jejich prodeje roční obrat tři milióny liber.

Jeden zákazník ale podrobil zařízení rentgenovému zkoumání a zjistil, že uvnitř nic není, a tak si stěžoval. V roce 2010 expert ministerstva vnitra otestoval GT200 na žádost Úřadu pro fair obchodování a zjistil, že nejde o „věrohodný detektor bomb“, protože nemá žádné funkční části.

Thasjký voják s nefunkčním detektorem bomb GT200

Foto: Profimedia.cz

Británii si oficiálně stěžovalo Mexiko, protože zařízení nakoupilo pro svoji armádu, bojující s narkomafií. Využívala je i thajská armáda.

„Poskytovalo ryze náhodné výsledky,“ uvedl soudce a při čtení verdiktu dodal: „Vojáci, policisté, celníci a mnozí další zařízení důvěřovali, ale ono fungovalo náhodně. Porota shledala, že jste to věděl, a přesto jste (v prodeji) pokračoval. Vaše zisky byly ohromné.“

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků