Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Arnd Wiegmann, Reuters

Bouře v Evropě ničily a zabíjely

Tři oběti na životech si vyžádala vlna špatného počasí, která v posledních hodinách zasáhla severní Itálii. Dva lidé zahynuli při sesuvu půdy, třetího člověka spláchla velká mořská vlna. Další člověk zahynul při bouřích na chorvatském Jadranu.

Ilustrační foto Foto: Arnd Wiegmann, Reuters
Bouře v Evropě ničily a zabíjely

Silné deště komplikují situaci v Rakousku, Švýcarsku, Francii a Německu. Hasiči byli voláni ke stovkám zatopených obydlí a sklepů a záchranné čety musily uvolňovat četné silnice zatarasené spadlými stromy. Tři Litevci zahynuli na Mont Blanku.

Bouře zachvátily Jaderské pobřeží v Chorvatsku a na ostrově Krku zabily maďarského rekreanta. V přístavu Zadar se kvůli bouři srazily dvě lodě, nikdo však nebyl zraněn. Pobřežní hlídka musela zachraňovat několik lodí.

V italském Borca di Cadore u Belluna pohřbil sesuv bahna v jejich domě dvaaosmdesátiletou matku a jejího třiašedesátiletého syna. Třetí obětí nepohody se stal rybář, který lovil na mořském břehu v Lerici u La Spezie a kterého překvapila mohutná vlna.

Foto: René Volfík, ČTK

Problémy hlásí prakticky celá Evropa

Problémy jsou od Ligurie na západě až po Benátsko na východě a Toskánsko na jihu. Některé okresní silnice musely být uzavřeny, problém je mimo jiné dostat se do známého rekreačního střediska Cortiny d´Ampezzo.

Obtížnou noc s bouřkou a vichrem prožily také Janov, Milán a Trident, kde museli mnohokrát zasahovat hasiči. Přerušeno bylo i lodní spojení mezi Piombinem a ostrovem Elbou a mezi Livornem a ostrovy Capraiou a Gorgonou.

V tyrolských Alpách v Rakousku napadl sníh, v nadmořské výšce 1800 metrů leží podle agentury APA až 20 centimetrů sněhu. Na některých horských cestách vyžadují úřady zimní řetězy.

Nedaleko Salcburku strhly sesuvy půdy auto, jeden člověk byl lehce zraněn. Sesuvy půdy způsobil silný déšť také v Korutanech, kde bylo uzavřeno několik silnic zatarasených spadanými stromy. Ve Vorarlbersku zaplavily deště sklepy a v obci Dornbirn byl vytopen obchod s potravinami.

Se záplavami bojuje také Štýrsko. Rakouské úřady odpoledne prohlásily jeho metropoli Štýrský Hradec oblastí zasaženou katastrofou. Obyvatelům doporučily, aby děti a zvířata neopouštěly domovy. Do služby povolaly všechny profesionální i dobrovolné hasiče. V celé spolkové zemi prudký vítr a déšť vyřadily z provozu na 150 trafostanic, kvůli čemuž se asi 4000 domácností ocitlo bez dodávek elektrického proudu.

Silný déšť, ilustrační foto

Foto: ČTK

Ve švýcarské Basileji byla kvůli stoupající hladině Rýna zastavena lodní doprava. Hladina řeky dosáhla kritické hranice 8,2 metru.

Špatné počasí zaskočilo šestičlennou horolezeckou výpravu na nejvyšším evropském masivu Mont Blanku. Tři Litevci zemřeli při sestupu ve výšce asi 3300 metrů. Podle mluvčího horské služby z francouzského Chamonix ztratil jeden z horolezců rovnováhu a strhl další dva kolegy do hloubky 250 metrů.

Deště mají možná na svědomí také zřícení dvou domů na kraji bývalého povrchového uhelného dolu v německém Nachterstedtu

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků