Hlavní obsah
Povstalečtí bojovníci na rozstříleném doněckém letišti. Archivní snímek Foto: ČTK/AP

Bojuji za svou vlast, říká Slovák válčící za separatisty v Doněcku

„Jsou mi blízké zájmy slovanství, hodnot a tradicí rodiny. Všechno, co EU potírá a popírá v základech,“ řekl serveru Aktuality.sk absolvent církevní školy v Bratislavě Martin Keprta (26), který bojuje na straně proruských separatistů v Doněcku.

Povstalečtí bojovníci na rozstříleném doněckém letišti. Archivní snímek Foto: ČTK/AP
Bojuji za svou vlast, říká Slovák válčící za separatisty v Doněcku

Na Slovensku se živil jako programátor. Třikrát se hlásil do řad slovenské armády, ale pro astma ho nevzali. Nyní už čtyři měsíce bojuje u Doněcku.

Keprta má hodnost nadporučíka a jako tzv. starší inspektor má pod sebou asi 35 lidí.

„Dostávám žold šest tisíc hřiven (necelých 5200 korun při aktuálním kurzu). Z toho dvě tisícovky odvádím na jednotku,“ vysvětlil. Keprta před časem utrpěl průstřel čelisti. „Do dvou měsíců bych mohl být opět bojeschopný,“ dodal.

V mírová jednání nevěří. „Naším cílem je Novorusko. Uznání Doněcké nezávislé republiky,“ řekl. Keprta se nehodlá vrátit na Slovensko. „Našel jsem novou vlast, které chci sloužit, a pokud bude třeba, i umřít za ni se zbraní v ruce,“ dodal.

Podle slovenského tisku patřil Keprta na Slovensku ke skupině samozvané domobrany zvané Slovenští branci. Funguje tři roky, má údajně šestnáct oddílů a přes stovku mužů. Cvičí v lesích s airsoftovými nebo expanzními zbraněmi, které mohou střílet pouze slepými náboji.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků