Hlavní obsah
Demonstrace v Minsku - v zemi neplatí lidská práva a navíc se hroutí i ekonomicky. Foto: Vasily Fedosenko , Reuters

Bělorusko dostane nouzový úvěr tři miliardy dolarů

Bělorusko dostane od regionálního záchranného fondu tříletý nouzový úvěr ve výši tří miliard dolarů (asi 51 miliard Kč) na stabilizaci ekonomiky. Oznámil to mluvčí ruského premiéra Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Peníze poskytne Rusko a další země. Fond je určen pro bývalé sovětské republiky; Minsk o peníze požádal kvůli propadu ekonomiky a dopadům nedávné devalvace.

Demonstrace v Minsku - v zemi neplatí lidská práva a navíc se hroutí i ekonomicky. Foto: Vasily Fedosenko , Reuters
Bělorusko dostane nouzový úvěr tři miliardy dolarů

"S podmínkami úvěru jsme spokojeni. Rozhodně je splníme," řekl agentuře Reuters běloruský ministr financí Andrej Charkavec. Bělorusko bude muset v rámci podmínek privatizovat státní majetek za 7,5 miliardy dolarů (asi 127 miliard Kč), půjčku musí vrátit za deset let.

Bělorusko v pátek přistoupilo k sérii opatření, jejichž cílem je krizi ekonomiky ukončit. Země bude muset snížit rozpočtový deficit na polovinu a přistoupit k dalším drastickým krokům. Minsk v květnu uvolnil kurz tamního rublu, jehož hodnota za jediný měsíc klesla asi o 36 procent. Naproti tomu míra inflace vystoupila na 20,2 procenta.

Charkavec řekl, že Bělorusko bude potřebovat ještě další peníze, o které už požádalo Mezinárodní měnový fond (MMF). Zatím není jasné, zda fond Bělorusku vyhoví, Charkavec ale řekl, že s podpisem dohody Minsk počítá na podzim.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků