Hlavní obsah
Spisovatelka Světlana Alexijevičová. Foto: Profimedia.cz

Běloruská opozice ustavila radu pro předání moci. Je v ní nositelka Nobelovy ceny

Koordinační rada v Bělorusku, kterou vytvořila tamní opozice s cílem zajistit klidné předání moci z rukou režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, si zvolila sedmičlenné předsednictvo. Oznámila to ve středu ruská státní agentura TASS.

Spisovatelka Světlana Alexijevičová. Foto: Profimedia.cz
Běloruská opozice ustavila radu pro předání moci. Je v ní nositelka Nobelovy ceny

Ve vedení zmíněné rady je mimo jiné spisovatelka Světlana Alexijevičová, která jako první Běloruska před pěti lety získala Nobelovou cenu.

Lukašenko dialog s oponenty odmítá. Koordinační radu v úterý označil za nástroj opozice k uchopení moci, tvořený bývalými činiteli a „otevřenými nacisty“, a vyhrožoval „zchlazením horkých hlav“. Ve středu navíc nařídil ministerstvu vnitra skoncovat s nepokoji v zemi a zejména v Minsku.

Nedávné prezidentské volby podle volební komise pošesté za sebou vyhrál autoritářský prezident Alexandr Lukašenko, který vládne bývalé sovětské republice od roku 1994.

Výsledky voleb ale odmítla uznat opozice v čele s poraženou prezidentskou kandidátkou Svjatlanou Cichanouskou. Ta požádala o přepočítání hlasů a následně byla donucena k odjezdu do Litvy.

Neférovost a nelegitimitu proběhlých voleb konstatovali také zahraniční politici včetně špiček Evropské unie a českého premiéra Andreje Babiše (ANO).

V reakci na výsledky voleb vyšly do ulic běloruských měst tisíce lidí, proti nimž tvrdě zasáhla policie. Nejméně tři lidé v souvislosti s protesty zemřeli, stovky utrpěly zranění a přibližně 7000 dalších osob bylo zatčeno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků