Hlavní obsah
Němečtí policisté na hranicích. Ilustrační foto. Foto: Michaela Rehle, Reuters

Bavoři Evropské unii nevěří, na hranici s Českem pošlou vlastní stráž

Největší německá země Bavorsko, která sousedí s Českem a Rakouskem, vybuduje vlastní pohraniční policii a azylový úřad. V pátek o tom rozhodla nová vláda tohoto spolkového státu. Policie má začít působit začátkem července a ke kontrole pohraničí chce využívat i drony. Od azylového úřadu se očekává zrychlení deportací migrantů, informovala agentura DPA.

Němečtí policisté na hranicích. Ilustrační foto. Foto: Michaela Rehle, Reuters
Bavoři Evropské unii nevěří, na hranici s Českem pošlou vlastní stráž

Zemská vláda premiéra Markuse Södera odsouhlasila plán na svém prvním zasedání v Mnichově. Cílem je zvýšit bezpečnost v pohraničním prostoru s Českem a Rakouskem, řekl Söder z Křesťanskosociální unie (CSU).

Nové opatření je kontroverzní v tom ohledu, že ho lze vnímat jako popření Schengenské úmluvy o volném pohybu lidí a zboží bez nutnosti projít hraniční kontrolou. Česká republika je v schengenském prostoru od konce roku 2007.

Policie se sídlem v Pasově má nakonec disponovat 1000 příslušníky. Přiřazeno k ní bude 500 lidí, kteří se již v příhraničních oblastech účastní pátrání, během něhož policisté - běžně v civilu a v civilních autech - kontrolují namátkově vytipovaná vozidla a osoby. Tyto kontroly Bavorsko provádí už řadu let.

Söder chce, aby bavorská jednotka mohla také provádět hraniční kontroly nezávisle na spolkové policii. Nyní o tom začne jednat s vládou v Berlíně. Na česko-německém pomezí se často pašují drogy i zboží jako cigarety a oblast také poznamenala nelegální migrace.

Rychlejší vyhoštění odmítnutých azylantů

Pro bavorský úřad pro azyl má podle Södera pracovat také kolem 1000 zaměstnanců. Jejich úkolem bude například zrychlit vyhošťování odmítnutých žadatelů o azyl. Rozhodování o jejich žádostech ale zůstane v pravomoci Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky.

Nejbohatší spolková země je vzhledem ke své hospodářské situaci i geografickému postavení vystavena tlaku migrační vlny mimořádně silně. Také proto se dřívější ministerský předseda Bavorska Horst Seehofer a nynější spolkový ministr vnitra v minulosti často dostával do konfliktu s kancléřkou Angelou Merkelovou. Ve své nové funkci se podle svých slov chce zaměřit právě na bezpečnost a striktní migrační politiku, napsala agentura DPA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků