Hlavní obsah
Úryvek z dokumentu zveřejněného britskou centrální bankou Foto: Bank of England

Bank of England pomáhala nacistům prodat zlato ukradené Československu

Na prodeji zlata, které nacisté zabavili státní bance po rozbití Československa v roce 1939, se aktivně podílela i britská centrální banka Bank of England. Plyne to z dokumentů, které peněžní ústav zveřejnil. Nacisté následně použili utržené peníze na financování válečných operací.

Úryvek z dokumentu zveřejněného britskou centrální bankou Foto: Bank of England
Bank of England pomáhala nacistům prodat zlato ukradené Československu

Jak ve středu napsal list The Financial Times, britská centrální banka zlato prodávala jménem Německé říšské banky, která ho měla z Národní banky československé.

Podle zveřejněných materiálů bylo v březnu 1939 zlato, které mělo tehdy hodnotu 5,6 miliónu liber, přesunuto z účtu Národní banky československé do basilejské Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS) na účet vedený jménem Německé říšské banky. BIS sloužila a dodnes slouží jako banka pro centrální banky.

Na souhlas vlády ústav nečekal

Dlouho po válce se následně řešilo jen skandální chování právě BIS a role britské centrální banky se nijak významně nezmiňovala. Jenže Bank of England prý tehdy hrála jednu z hlavních rolí – Bance pro mezinárodní vypořádání totiž zrovna předsedala. A většina zlata, které spravovala BIS, byla uschována v podzemních sejfech v londýnském sídle Bank of England. Že má britská banka toto zlato, vyvolalo pobouření v médiích v květnu 1939. Následně banka zlato jménem nacistů prodala, a to bez toho, že by počkala na souhlas britské vlády.

„Došlo k další transakci zlata 1. června (1939), kdy bylo prodáno zlato v hodnotě 440 tisíc liber a do New Yorku bylo lodí posláno zlato za 420 000 liber z účtu číslo 19 BIS. Šlo o zlato, které do Londýna přepravila Německá říšská banka,“ píše se ve zveřejněném dokumentu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků