Hlavní obsah
Andrej Babiš Foto: ČTK

Babišův možný střet zájmů: výbor EP vyzval úřady k nulové toleranci

České úřady by měly řešit trvající střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), jenž má stále vliv na holding Agrofert a inkasuje peníze z fondů Evropské unie. Shodlo se na tom několik europoslanců kontrolního výboru Evropského parlamentu, který projednal zprávu z únorové mise v Česku.

Andrej Babiš Foto: ČTK
Babišův možný střet zájmů: výbor EP vyzval úřady k nulové toleranci

V nezávazných doporučeních výbor vyzval Babiše, aby se „zbavil svých obchodních podílů a přestal dostávat jakékoli veřejné dotace či finance distribuované jeho vládou včetně fondů EU, nebo odstoupil z funkce premiéra,” pokud se střet zájmů prokáže.

Evropská komise (EK) by zase podle europoslanců měla zastavit platby holdingu a důsledně uplatňovat nulovou toleranci.

Loňská auditní zpráva EK konstatuje, že Babiš má stále vliv na firmu, kterou vložil do svěřenských fondů. Většina europoslanců se shodla na tom, že kontrolní mise potvrdila podezření na střet zájmů, které zákonodárci měli.

„V České republice je stále největším příjemcem dotací z EU premiér a to je situace, kterou musíme vyřešit co nejrychleji,” podotkl německý europoslanec Daniel Freund z frakce Zelených.

Český premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá. „Střet zájmů nemám. Dále to nechci komentovat. Bojím se, že bych se musel následně omlouvat,” reagoval Babiš ve čtvrtek.

Podle europoslanců mise rovněž zjistila, že české úřady střety zájmů neumějí kontrolovat a že záleží v zásadě na čestném prohlášení dotčeného politika. Zpráva proto vyzvala úřady v ČR, aby co nejdříve odstranily nedostatky v „odhalování, prevenci a odstraňování střetu zájmů”.

Doporučení, která výbor projednáním schválil, jsou nezávazná. Mohou se však odrazit v usnesení europarlamentu, o němž by podle šéfky výboru Moniky Hohlmeierové mohli poslanci hlasovat již na červnovém plenárním zasedání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků