Hlavní obsah
Americký viceprezident Joe Biden Foto: ČTK/AP

Americký viceprezident Joe Biden si kvůli Ukrajině telefonoval se Sobotkou

V souvislosti s vývojem na Ukrajině si v sobotu telefonovali americký viceprezident Joe Biden s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Biden ho ujistil o americké podpoře v rámci dohod NATO o kolektivní obraně. Podle prohlášení Bílého domu viceprezident v rozhovoru se Sobotkou „zdůraznil bezvýhradný závazek Spojených států vůči kolektivní obraně NATO v rámci článku 5”.

Americký viceprezident Joe Biden Foto: ČTK/AP
Americký viceprezident Joe Biden si kvůli Ukrajině telefonoval se Sobotkou

Biden a Sobotka "se shodli na tom, že Rusko bude čelit novým sankcím za své destabilizující akce na Ukrajině a za shromažďování svých jednotek podél rusko-ukrajinské hranice", uvedl Bílý dům.

Mluvčí české vlády Martin Ayrer v neděli potvrdil, že Sobotka a Biden spolu v sobotu odpoledne skoro 45 minut hovořili. "Předmětem byla situace na Ukrajině, bezpečnostní situace v regionu a otázka zadržení pozorovatelů OBSE," řekl Ayrer.

Premiér podle něj Bidena informoval o pozici české vlády k ukrajinské krizi. Kdo komu volal a jak Biden na informace reagoval, nechtěl Ayrer sdělit. "Oba partneři se dohodli, že další informace týkající se telefonátu nebudou zveřejňovat," doplnil.

Americký viceprezident na stejné téma v sobotu telefonicky hovořil  také s premiérem Maďarska Viktorem Orbánem, kterému se dostalo stejných ujištění jako Sobotkovi.

Biden podle Bílého domu v telefonátech se Sobotkou a Orbánem zopakoval, že Washington a jeho spojenci musejí být připraveni uvalit sankce na jednotlivce a subjekty v Rusku, jestliže Moskva bude nadále zasahovat na Ukrajině.

Česko a Maďarsko vstoupily do Severoatlantické aliance v roce 1999. V pátém článku Severoatlantické smlouvy, o kterém se Bílý dům v souvislosti s Bidenovými telefonáty zmínil, se uvádí, že ozbrojený útok proti jedné nebo více členským zemím aliance bude považován za útok proti všem členům NATO.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků