Hlavní obsah
Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová. Foto: Reuters

Američané poskytnou Gruzii miliardu dolarů na obnovu země

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová ve středu oznámila, že Spojené státy poskytnou Gruzii miliardu dolarů na obnovu infrastruktury zničené při nedávném konfliktu s Ruskem. Finance nesmějí být použity pro vojenské účely.

Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová. Foto: Reuters
Američané poskytnou Gruzii miliardu dolarů na obnovu země

Spojené státy se tak přidaly k Mezinárodnímu měnovému fondu, který Gruzii slíbil půjčku ve výši 750 miliónů dolarů. Riceová prohlásila, že finance jsou určeny na obnovu válkou poničené země, nikoliv na financování armády.

Riceová také vyjádřila víru, že s podporou Spojených států i celého demokratického světa bude Gruzie svobodnou a prosperující zemí.

Zpráva přišla v době, kdy na návštěvu oblasti zamířil americký viceprezident Dick Cheney. Ten ve středu navštívil Ázerbajdžán a následně zamíří na návštěvu Ukrajiny a Gruzie.

Rusko se v souvislosti s návštěvou amerického viceprezidenta v regionu vyslovilo, že by Spojené státy měly přehodnotit své vztahy s Gruzií. Dmitrij Medvěděv v úterý oznámil, že Rusko nepovažuje Michaila Saakašviliho za prezidenta Gruzie.

 

Konflikt na Kavkaze

Boje v Gruzii a jejích separatistických oblastech Jižní Osetie a Abcházie propukly koncem prvního srpnového týdne. Gruzínská armáda oblehla hlavní jihoosetinské město Cchinvali. Pak se ale do konfliktu vložilo Rusko, které podniklo desítky náletů i na zbytku gruzínského území. K ozbrojenému střetu se přidali separatisté v Abcházii.

Ruské jednotky gruzínské z Jižní Osetie vytlačily, nezastavily se však a pokračovaly do gruzínského vnitrozemí. Všechny strany svalují vinu za agresi a civilní oběti vzájemně na druhého. Navzájem se obviňovaly i z etnických čistek. Gruzie kvůli tomu podala na Rusko žalobu u Mezinárodního soudního dvora.

Jižní Osetie a Abcházie vyhlásily jednostranně nezávislost na Gruzii po rozpadu Sovětského svazu a tu následně ubránily i v ozbrojeném konfliktu s Tbilisi. Moskva v důsledku konfliktu s Gruzií samostatnost obou regionů uznala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků