Hlavní obsah
Volební model v Německu Foto: David Ryneš, Novinky

Alternativa pro Německo je už druhou nejsilnější partají v zemi

Kdyby se nyní ve Spolkové republice konaly volby, stala by se druhou nejsilnější stranou v zemi protestní Alternativa pro Německo (AfD). Podle průzkumu pro deník Bild by si přišla na 17 procent hlasů, a o jeden procentní bod by tak překonala vládní sociální demokraty (SPD), jejichž popularita u voličů dále klesá.

Volební model v Německu Foto: David Ryneš, Novinky
Alternativa pro Německo je už druhou nejsilnější partají v zemi

„Postavení SPD jako druhé nejsilnější politické síly v zemi je v ohrožení," komentoval výsledky průzkumu šéf agentury Insa Hermann Binkert,

Obliba SPD, která už v loňských parlamentních volbách dosáhla rekordně nízkého zisku 20,5 procenta a původně kvůli tomu ani nechtěla vstoupit do vlády, v posledních měsících v průzkumech stále klesá, podpora AfD jde postupně nahoru. V loňských volbách dostala 12,6 procenta hlasů, nyní by se pro ni podle různých průzkumů vyslovilo 15 až 17 procent voličů.

Dobře si protiimigrační strana vede i ve dvojici spolkových zemí, které letos čekají volby. V Hesensku by nyní získala 15 procent hlasů a v Bavorsku, kde zatím v parlamentu chybí, 14 procent.

CDU/CSU je stále suverénní

Hlasování do celoněmeckého parlamentu, kam se bude znovu volit až v roce 2021, by podle aktuálního průzkumu opět vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové se ziskem 28,5 procenta hlasů. Jak ale řekl Binkert z Insa: „Čím déle budou společně vládnout unie (CDU s CSU) a SPD, tím méně pravděpodobné bude, že ještě získají v parlamentních volbách většinu.”

Ve Spolkovém sněmu by byli nadále zastoupeni také Zelení (13,5 procenta), kteří se drží na svém, Levice (10 procent) a svobodní demokraté z FDP (9,5 procenta). FDP a Levice od posledního průzkumu ztratily půl procentního bodu, uvedl list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Průzkum se konal od 31. srpna do 3. září a odpovídalo v něm 2069 respondentů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků