„Když jsem se ucházela o funkci prezidenta republiky, často jsem říkala, že chci být prezidentkou všech občanů a občanek. Před několika minutami jsem složila slib do rukou předsedy Ústavního soudu a dalo by se z toho formálně odvodit, že prezidentkou všech občanů už jsem. Ale byla by to pravda pouze formální, pravda, kterou nepovažuji za dostatečnou. V této slavnostní chvíli chci říct, že se budu usilovat být prezidentkou všech občanů v jiném, mnohem obsažnějším smyslu,“ řekla Čaputová ve svém inauguračním projevu.

Video

Zuzana Čaputová po své inauguraci. Zdroj: Právo

„Nabízím odbornost, nabízím cit a zdravý aktivistický zájem. Nabízím také rozum, srdce a ruce,“ dodala.

Nová slovenská prezidentka se následně pěšky přesunula do katedrály sv. Martina na slavnostní bohoslužbu Te Deum.

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová složila slib.

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová složila slib.

FOTO: Václav Šálek, ČTK

Odpoledne Čaputová symbolicky převzala úřad od Andreje Kisky a na obědě pohostila čtyřicet seniorů z domovů sociálních služeb z celého Slovenska.

V podvečer Čaputová položila kytici k památníku obětí železné opony na Děvíně i k hrobu prvního slovenského prezidenta Michala Kováče.

Inaugurační den ukončí slavnostní recepce v budově Slovenské filharmonie.

Nová prezidentka Zuzana Čaputová s občany.

Nová prezidentka Zuzana Čaputová s občany.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Čaputová v březnových prezidentských volbách porazila místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče a stala se pátou hlavou státu od vzniku samostatné Slovenské republiky v roce 1993. Je první ženou v tomto úřadu. V aktuálním průzkumu veřejného mínění obsadila nová prezidentka druhé místo v popularitě, těsně za premiérem Petrem Pellegrinim.

Další výrazné ženy československé politiky >>